26 aprilie 2024
SportVolei feminin / Play-off, faza a II-a / Ramanem in carti

Volei feminin / Play-off, faza a II-a / Ramanem in carti

1-1 este scorul general dupa meciurile de la Bacau dintre Stiinta si Dinamo. Urmatoarele partide se vor juca la Bucuresti, la finalul acestei saptamani. Echipa care va ajunge la trei victorii se va califica in finala campionatului.

Dupa doua meciuri decise in tie-break, Stiinta si Dinamo pleaca de pe picior de egalitate in partidele decisive pentru calificarea in finala. Cele doua formatii si-au impartit victoriile in partidele desfasurate in Bacau. In prima zi au avut castig de cauza bucurestencele: 18-25, 25-15, 23-25, 25-21, 10-15. Rolurile s-au inversat aseara, chiar daca Dinamo a reusit sa ia primul set: 24-26. Voleibalistele bacauane au egalat, 27-25, si au trecut in avantaj (25-15). In actul al treilea, la 19-23, oaspetele au primit un punct cadou si, cu 20-25, s-a mers iarasi in decisiv. Un tie-break in care amandoua echipe s-au aflat la conducere (3-1, 4-5), adjudecat de Stiinta cu 16-14. Ambele jocuri s-au disputat in peste 100 de minute. aEste bun acest 1-1, decat deloc. Ne va fi foarte greu la Bucuresti, dar cred in continuare ca ne putem califica in finala”, a spus antrenorul Florin Grapa. La finalul acestei saptamani, intre 18-20 aprilie, Dinamo gazduieste ultimele meciuri din faza a II-a a play-off-ului. Se joaca pe sistemul acel mai bun din cinci partide”.
In cele doua partide au evoluat:
Stiinta: Aleksovska – Herlea, Elisei, Truta, Hosu, Anghel – Manu. Au mai jucat: Purice, Nitulescu, Moldovan.
Dinamo: Gavrilescu, Hancu, Petrovic, Marcovic, Minca, Gocheva – Cigic. Au mai jucat: Vranceanu, Radu.