5 mai 2024
SportVolei feminin: Final de drum european

Volei feminin: Final de drum european

Învinsă cu 0-3 în Germania, Știința Bacău a pierdut și returul de acasă cu Dresda, din „optimile” Cupei Challenge: 1-3 (-21, -19, 25, -14)
Știința spune „auf wiedersehn” Europei.

Și o face după o înfrângere cu repetiție în fața „multinaționalei” numită Dresdner SC, în „optimile” Cupei Challenge: 0-3 în turul din Germania și 1-3 în manșa retur de miercuri, din Bacău. Studentele se pot consola cu ideea că au fost eliminate de o echipă care are șanse mari să câștige trofeul.

A spus-o Florin Grapă, după meciul din tur, ne-a confirmat-o formația lui Alexander Waibl, în partida de aseară. Cu un atac necruțător asigurat de trio-ul Radosova (15 puncte), Rolfzen și Kubura (ambele câte 12) și cu o apărare-bunker, Dresda nu a dat prea multe șanse Științei.

Ce-i drept, ambiția gazdelor și serviciile precise ale Denisei Rogojinaru au făcut ca în finalul primului set gazdele să se apropie de la 11-21 la 21-25, dar asta a fost mai degrabă un foc de paie. Setul al doilea a rezolvat problema calificării, oaspetele adjudecându-și-l la o diferență de șase puncte.

Apoi, Waibl și-a permis să schimbe liniile. Situația din teren nu s-a schimbat sau, mai bine zis, nu s-a schimbat prea mult. Și asta pentru că garnitura a doua a Dresdei s-ar putea bate oricând la titlu în România. Meritul Științei, care a avut în Koleva principala realizatoare, este că a dominat în mare parte setul al treilea, în care a avut și șapte puncte avans (20-13) și că a rezistat asaltului german ce a făcut ca parțialul să se decidă în prelungiri, după 28 de minute de joc: 27-25.

Numai că acest set a fost unul de… onoare și nicidecum, unul care să întoarcă soarta partidei. Nemțoaicele s-au pus apoi din nou pe treabă, lichidând partida după un set-blitz: 25-14 în 19 minute. Dresda merge mai departe, rezervându-și biletele pentru o mini-vacanță de extra-sezon la Santorini, în „sferturile” Cupei Challenge. Știința, în schimb, părăsește autostrada europeană și apucă drumul Târgoviștei, acolo unde sâmbătă, de la ora 13.30 (în direct pe TVR3) dispută derby-ul pentru bronz în A1.

Știința: Kapelovies 5 puncte (Ciocian 1, Dițu), Koleva 14, Rueda 4, Grudina 7, Faleș 6 (Pihlajamaki 5), Rogojinaru 9, Sain – libero (Ciucu- libero).

Grapă: „Sunt necăjit”

Chiar dacă a întărit ideea că „Dresda e favorită la câștigarea Cupei Challenge”, antrenorul Științei, Florin Grapă și-a manifestat tristețea după joc: „Sunt necăjit. În primul rând că nu ne-am calificat și apoi pentru că m-aș fi așteptat la un joc mai disputat din partea noastră. Repet, ne-a învins o echipă de un nivel superior, dar mi-aș fi dorit să jucăm mai bine”.