29 aprilie 2024
SportVolei feminin/ Echipa antrenata de Florin Grapa s-a impus cu 3-1 la...

Volei feminin/ Echipa antrenata de Florin Grapa s-a impus cu 3-1 la general in semifinala cu Tomis Constanta

Finala Stiinta – Dinamo!

A treia-i cu noroc
Stiinta Bacau este din nou in finala Diviziei A1 la volei feminin. Pentru a treia oara la rând! De data aceasta, studentele o vor avea ca adversara pe câstigatoarea sezonului regulat, Dinamo, care a trecut in semifinale de concitadina CSM Bucuresti cu 3-0 la general. Stiinta, in schimb, si-a invins in semifinale eterna rivala, campioana en-titre Tomis Constanta cu scorul general de 3-1. Dupa dubla mansa desfasurata pe Litoral si incheiata la egalitate, 1-1, bacauancele au câstigat joi si vineri cele doua jocuri de pe teren propriu, cu 3-0, respectiv 3-1, calificându-se astfel in ultimul act al competitiei interne.

Rotatie cu scandal
In formula Staelens, Rogojinaru, Kamenova, Sobo, Sosa, Herlea, gaido, Stiinta a condus autoritar partida de joi. Contra unei Tomis lipsite de nerv, studentele s-au impus in primul set cu 25-19, iar in celelalte doua cu un scor identic: 25-20. Vineri seara, Tomis a inceput mai bine, câstigând setul de debut cu 25-19. Actul secund a fost unul “fierbinte”. Gazdele au intors de la 15-18 la 22-19, moment in care constantencele au reclamat, in mod justificat, o greseala de rotatie in tabara studentelor. Arbitrii au admis greseala, iar jocul a continuat de la 20-20, in ciuda protestelor oaspetelor, care au pretins sa se reia de la 20-15 pentru ele. Finalul de set a apartinut Stiintei, care si-a la adjudecat la 23 gratie bulgaroaicei Kamenova.

Calificare meritata
Partialul trei a gasit-o pe Tomis in prim-plan, care a condus cu 8-3. Cu Iosef introdusa, in mod inspirat, ca “universal”, Stiinta a revenit si a câstigat cu 25-22. Setul patru s-a dovedit si ultimul, gazdele evoluând foarte bine si impunându-se la 21. Antrenorul Stiintei, Florin Grapa a recunoscut greseala tehnica din setul doi al partidei de vineri, dar considera calificarea echipei sale absolut meritata. “Am demonstrat ca suntem peste Constanta si ca meritam jucam finala. Acum, imi doresc sa aratam ca meritam sa câstigam titlul”, a concluzionat antrenorul Stiintei, Florin Grapa. Finala Stiinta -Dinamos se va derula dupa sistemul trei victorii din cinci meciuri, primele doua jocuri fiind programate in Bucuresti, pe 8 si 9 aprilie. Urmatoarele doua partide vor avea loc pe 15 si 16 aprilie, in Bacau, cel de-al cincilea duel urmând sa se desfasoare in Capitala, pe 21 aprilie.