20 aprilie 2024
SportVolei feminin/ Divizia A1: Volei în iglu

Volei feminin/ Divizia A1: Volei în iglu

Miercuri seara, într-o Sală a Sporturilor congelată, Știința (la care a debutat peruanca Rueda), a învins cu 3-0 (22, 10, 18) pe Rapid în etapa a 13-a a campionatului. Duminică, studentele vor juca la Voluntari

Au lipsit doar pinguinii și eschimoșii. În rest, miercuri seara, într-o Sală a Sporturilor afectată de o defecțiune la instalația de încălzire, a fost o perfectă atmosferă polară. În aceste condiții s-a jucat meciul dintre Știința Bacău și Rapid București, din etapa a 13-a a Diviziei A1. Gazdele s-au impus cu 3-0. Însă au făcut-o mai greu decât o indică scorul general.

Și mai greu decât era de așteptat având în vedere atât situația din clasament a oaspetelor (penultimul loc în clasament) cât și startul de meci. Cu Laura Pihlajamaki ca „universal” si cu Alexandra Ciucu pe postul de libero (Rene Sain a revenit la echipă, dar a fost rezervă), Știința a început ca din pușcă: 7-0 și 9-1. De aici, oaspetele, cu Silvia Coman principala „gură de foc” (22 de puncte în total) au recuperat incredibil, ajungând la un singur punct distanță: 19-20!

Din fericire, finalul de set a aparținut studentelor, care, printr-un punct direct din serviciu realizat de Koleva s-au impus cu 25-22. Actul secund a fost mai degrabă o plimbare pentru Știința (25-10), în timp ce ultimul parțial a fost unul nici prea-prea, nici foarte-foarte: 25-18.

În primul set, la scorul de 22-20, la gazde a debutat, făra realizări deosebite, și noua achiziție, „universalul” peruan Carla Rueda „Cotito”. „E prea devreme să ne pronunțăm în privința ei, mai ales că vine după o pauză mai lungă.

Potențial are, ținând cont si de echipele la care a jucat, dar nu cartea de vizita întră pe teren”, a declarat antrenorul științei, Florin Grapă, care a avertizat asupra următorului meci de campionat, cel de duminică, pe terenul „lanternei” CSO Voluntari: „Nu e chiar un meci ușor.

Voluntariul s-a întărit, a adus-o pe Otasevic si încă două jucatoare din Serbia, așa că trebuie să ne trezim. Cu Rapidul nu mi-a placut atitudinea noastră. Bun, a fost foarte frig, dar asta nu-i o scuză”.

Aflată pe locul trei, la egalitate de puncte, 30, cu Dinamo, care are însă un meci în minus, Știința a mizat contra Rapidului pe următoarea formulă: Kapelovies 5 (Ciocian), Rogojinaru 15, Koleva 8, Faleș 3 (Dițu 6), Grudina 11, Pihlajamaki 6 (Rueda 3), Ciucu-libero.