14 mai 2024
SportVolei feminin/ Divizia A1. Știința, nici a 13-a nu fu cu noroc

Volei feminin/ Divizia A1. Știința, nici a 13-a nu fu cu noroc

Băcăuancele rămân la cota zero în clasament, după ce au cedat cu 3-0 (18, 16, 21) și partida de sâmbătă, de la Târgu-Mureș, contra Medicinei

CS Știința Bacău își continuă seria înfrângerilor din campionatul Diviziei A1 la volei feminin. Sâmbătă a venit al 13-lea eșec din tot atâtea etape bifate. Și tot fără set luat. În formula Natalia Preda 1 punct (Iulia Matanie 3), Ilinca Știrbu 4, Sabina Hantău 3, Nadia Staicu 6 (Ștefania Munteanu) , Karina Gorbe 7, Raluca Cloșcă 3 și libero-ul Alexandra Ion, studentele au cedat cu 3-0 (18, 16, 21) partida susținută pe terenul unei echipe abonate, la rândul său, la play-out, Medicina Târgu-Mureș, la capătul unui joc care a avut un plus de sare și piper doar în parțialul de final.

În deplasarea de la Târgu-Mureș, antrenorul Științei, Cătălin Știrbu a mizat numai pe una din cele trei jucătoare transferate în această iarnă: fiica sa de 18 ani, Ilinca, autoare a patru puncte pentru un procentaj de 24%. Celelalte două achiziții, „universalul” de 34 de ani din Trinidad Tobago, Darlene Ramdin și „centrul” de 26 de ani Teodora Șabloschi (ambele venind după o perioadă de inactivitate competițională), și-au amânat debutul sub culorile Științei.

De partea cealaltă, conform aspectativelor, „veterana” de 40 de ani, Esdelle Krystle (la rândul său din Trinidad Tobago), și-a făcut bine treaba pentru Medicina, fiind principala realizatoare a partidei, cu 14 puncte. Ardelencele au arhivat primul set la o diferență de șapte puncte în 23 de minute de joc, pentru ca în actul secund să majoreze distanța la 25-16, cu precizarea că jumătate din punctele realizate de oaspete au fost făcute cadou de Medicina (cinci servicii greșite și trei atacuri în afara terenului).

După cum aminteam, setul trei a fost cel mai palpitant. Echipa lui Van der Vyver a pornit din nou ca din pușcă, având 4-0 și 5-1, însă Știința, și-a construit revenirea pe seria Nadiei Staicu (patru puncte, dintre care două direct din serviciu), „dubla” Karinei Gorbe și reușita de 7-8 a Ralucăi Cloșcă, pentru ca asul Iuliei Matanie să le aducă pe băcăuance la conducere, cu 12-11. A fost prima și ultima oară când Știința s-a aflat înaintea Medicinei pe tabelă în acest set. Dar nu a fost și cel din urmă come-back al grupării antrenate de Știrbu. Time-out-ul luat de gazde a pus Medicina din nou pe direcție, care a întors rezultatul în favoarea sa (20-13), lâsând impresia unei victorii facile.

Nu a fost însă așa. Patru erori în atac și la serviciu ale Medicinei cărora li s-au adăugat două noi puncte realizate de Nadia Staicu și un as al Sabinei Hantău au restabilit egalitatea la 20. S-a ajuns apoi la 21-21 moment în care Staicu a greșit serviciul, iar după un alt punct pierdut pe atacul lui Cloșcă, Medicina a lovit decisiv prin „dubla” belgiencei Freya Alebrecht: 25-21. Astfel, Medicina a bifat al treilea succes stagional, ajungând la cota 10 puncte. Știința, în schimb, se întoarce de la Târgu-Mureș cu o serie de regrete și cu linia de clasament blocată la zero în ceea ce privește punctele și seturile câștigate.

Numai că prea mult timp pentru regrete nu există. Miercuri, 24 ianuarie, „lanterna roșie” a Diviziei A1 revine pe teren, odată cu partida din etapa a 14-a, programată acasă, de la ora 17.00, împotriva Coronei Brașov. Măcar atunci să fie cu mai mult noroc!