24 mai 2024
SportVolei feminin / Divizia A1: Restanta rezolvata

Volei feminin / Divizia A1: Restanta rezolvata

CSM Sibiu – Stiinta Bacau 0:3 (22-25, 10-25, 16-25)

Trei deplasari si tot atâtea victorii fara set pierdut de voleibalistele bacauane. Dupa ce au câstigat miercuri la Iasi, respectiv sâmbata la Craiova, "studentele" s-au impus detasat ieri dupa-amiaza pe terenul "lanternei rosii" din Divizia A1. Echipa pregatita de Florin Grapa pastreaza astfel un avans de trei puncte fata de campioana en-titre, care a acumulat de asemenea o victorie "restanta" din etapa a XV-a a acestui sezon.

Bara la bara

Duelul dintre lider si ultima clasata a fost transat scurt de voleibalistele bacauane. Dupa un prim set "de incalzire", câstigat strâns, "studentele" si-au intrat in mâna si au arhivat actul al doilea la o diferenta de 15 puncte. Setul al treilea a fost si ultimul, incheind atât meciul, cât si runda cu numarul 15, inceputa pe 4 februarie. Intr-un meci restant din aceeasi etapa, Tomis Constanta a câstigat duminica seara in fata SCM Arges Volei Pitesti, scor 3:0.

Se intorc acasa

Dupa un circuit cu trei deplasari consecutive efectuate in decurs de cinci zile, Stiinta Bacau se intoarce acasa pentru doua etape. Astfel, joi dupa-amiaza, "studentele" vor intâlni Medicina Târgu Mures intr-o restanta din runda a XIV-a. Turul de forta continua sâmbata, 25 februarie, când echipa bacauana va primi vizita SCM Arges Volei Pitesti. Pâna la finalul sezonului regulat, Stiinta va mai juca pe teren propriu cu Dinamo (4 martie) si Unic Piatra Neamt (7 martie).

Dana Popa

Grapa: "Suntem in grafic"
Antrenorul vicecampioanei a rulat tot lotul in meciul de ieri cu CSM Sibiu si s-a declarat multumit de parcursul "studentelor" in cele trei meciuri sustinute la Iasi, Craiova si Sibiu. "Suntem in grafic. Ma bucur ca am trecut cu bine de aceste meciuri, in conditiile in care am facut trei deplasari in mai putin de o saptamâna. Din acest punct de vedere, teoretic ne asteptam la doua jocuri ceva mai usoare in continuare având in vedere faptul ca vom evolua in fata propriilor suporteri", a declarat antrenorul Florin Grapa. (D.P.)