24 aprilie 2024
SportVolei feminin/ Divizia A1: Of, of, of în play-off

Știința Bacău- CSM București 1-3 (24, -17, -20, -17)

Volei feminin/ Divizia A1: Of, of, of în play-off

În actualul play-off al Diviziei A1 de volei feminin, Știința poate fi găsită la interior 1-3. Cu acest scor au pierdut studentele toate cele trei jocuri disputate până acum.

Pe teren propriu, cu CSM Târgoviște, la Lugoj, cu Agroland Timișoara și, din nou acasă, cu lidera CSM București. Paradoxal, partida de miercuri seara, cu cea care se profilează viitoarea campioană a României, a dat cele mai multe speranțe publicului băcăuan.

Și asta pentru că Lupa și Compania și-au adjudecat primul set în prelungiri, după o cursă de urmărire care a ținut asistența cu sufletul la gură. Deși au intrat la primul time-out-tehnic cu un avantaj de un punct, gazdele nu păreau să găsească antidot „mașinăriei” din fruntea clasament.

Mai ales că „tigroaicele” și-au menținut ecartul de trei-patru puncte, desprinzându-se ulterior la 24-20. Și totuși, ceea ce părea puțin probabil, dacă nu chiar imposibil, s-a produs.

Punctul lui Cazacu a adus-o pe Irina Radu la serviciu, iar de aici s-a legat o serie magică, finalizată de Știința cu un neverosimil 26-24! Șase puncte la rând, care au confirmat că, atunci când block-ul și serviciul funcționează la parametri optimi, echipa lui Florin Grapă e greu de oprit.

Actul secund a găsit formația oaspete permanent în avantaj. La 14-21, la serviciu a venit din nou I. Radu, însă miracolul nu s-a repetat, bucureștencele câștigând setul cu 25-17.

Băcăuancele nu au dezarmat. Și nici publicul. „Ști-in-ța! Ști-in-ța!” a jucat un volei de calitate în parțialul al treilea, blocând-o cu succes pe Brakocevic și găsind breșe în apărarea adversă care i-au permis să revină de la 9-12 la 13-13 și de la 14-17 la 18-18.

La 18-20 a venit însă o eroare de arbitraj, care a schimbat, probabil, macazul confruntării. Pe atacul Științei s-a înregistrat un block-out reclamat vehement de gazde, însă arbitrii au „văzut” (?!) altceva, netezind drumul CSM-ului către o victorie cu 25-20.

Finish, finito, kaput. Actul al patrulea a fost unul fără istoric, lidera impunându-se la o diferență de opt puncte în fața unei echipe rămase fără replică după ceea ce s-a petrecut în finalul parțialului precedent. Știința pierde al treilea meci din play-off și, totodată, locul 3 în favoarea CSM-ului din Târgoviște, învingătoare în această etapă cu 3-0 contra Agrolandului.

Știința: Ciocian (Kapelovies), Lupa, Cazacu, Djuric (Sipoș), Faleș (I. Radu), Rogojinaru (Filipaș), Albu-libero (Ciucu- libero).