2 mai 2024
SportVolei feminin / Divizia A1: Nu fu chiar o joaca

Volei feminin / Divizia A1: Nu fu chiar o joaca

SCM U Craiova – Stiinta Bacau 1-3 (9-25, 23-25, 25-21, 18-25)

Cu o saptamâna inaintea derby-ului cu Tomis Constanta, Stiinta Bacau continua sa se …caute. Sâmbata, studentele s-au impus cu 3-1 la Craiova, insa setul pierdut si lipsa de concentrare din actul secund arata ca nu toate sunt roz in curtea liderei. “Nu sunt multumit de evolutia echipei mele, dar am convingerea ca ne vom reveni. Important este sa jucam bine in play-off”, a concluzionat antrenorul Stiintei, Florin Grapa.

In sah

Fara Ela Herlea (accidentata), dar cu olandeza Kim Staelens in cabina de regie, Stiinta a facut instructie cu oltencele in primul set, pe care si l-a adjudecat la o diferenta de 16 puncte. Ceea ce parea o simpla joaca s-a transformat insa intr-un meci anevoios pentru Stiinta. Craiova si-a tinut in sah adversara in setul doi, care a fost transat la limita in favoarea oaspetelor, pentru ca actul trei sa fie câstigat de oltence, cu 25-21.

Reglaj

Din fericire pentru echipa lui Florin Grapa, n-a fost loc de tie-break deoarece lidera si-a imbuntatatit atât serviciul cât si preluarea, câstigând ultimul partial la sapte puncte diferenta. Bacauancele au evoluat in formula: Staelens, Rogojinaru, Kamenova, Sobo, Sosa, Iosef, Gaido (libero). Au mai jucat: Miclea – Grigoruta, Breban si Baltatu. SCMU Craiova: Galan, Vâlcu, Pereyra, Buz, Bobi, Ilina, Pristavu (libero). Au mai jucat: Postea, Matei si Udubasa.

Avans

In urma victoriei de sâmbata, Stiinta pastreaza doua puncte avans fata de urmatoarea clasata, Tomis Constanta. Celelalte rezultate ale etapei a 14-a: Medicina – U Cluj 3-0, CSM Sibiu – Unic 1-3, Tomis – Alba Blaj 3-0. CSM Bucuresti a stat. Runda se va incheia azi, cu meciul CSM Lugoj – Dinamo. Mâine, in prologul rundei a 15-a, intermediara, Stiinta va evolua pe teren Sibiului, intr-o ultima repetitie oficiala dinaintea marelui meci de pe 2 februarie, de la Constanta, cu Tomis.