19 aprilie 2024
SportVolei feminin/ Divizia A1. Nici acum!

Alba Blaj- Știința Bacău 3-1 (-23, 19, 23, 19)

Volei feminin/ Divizia A1. Nici acum!

Voleibalistele Științei Bacău continuă să rămână „pe sec” în play-off-ul Diviziei A1. Luni seara, studentele au înregistrat a patra înfrângere cu 3-1. De data aceasta, pe terenul campioanei, Alba Blaj.

Băcăuancele au început foarte bine jocul și, grație în special block-ului condus de Djuric (16 puncte în total), au reușit să câștige primul set la limită.

Introducerea cubanezei Ana Cleger a dat o altă anvergură gazdelor, care au restabilit egalitatea după ce și-au adjudecat parțialul secund la o diferență de șase puncte. Știința nu a acuzat șocul și și-a reluat evoluția bună, dominând până spre final actul al treilea, pe care l-a pierdut însă cu 25-23.

Echipa antrenată de Florin Grapă a lăsat impresia că poate câștiga primul său punct în play-off și că, implicit, va duce meciul de la Blaj în prelungiri. Numai că, la 19 egal, forcingul campioanei a permis acesteia o suită de atacuri care i-au adus victoria.

Fără punct luat în play-off, Știința se îndepărtează vizibil de locul 3, arvunit de CSM Târgoviște după surprinzătoarea victorie reușită luni, cu 3-2, în fieful liderei CSM București.

La Blaj, Știința a evoluat în formula: Ciocian (Kapelovies), Cazacu (I. Radu), Lupa, Faleș, Djuric (Sipoș), Rogojinaru (Filipaș), Albu- libero. Runda viitoare, programată pe 24 martie, de la ora 17.00, băcăuancele vor primi vizita Lugojului. (Dan Sion)