28 aprilie 2024
SportVolei feminin / Divizia A1: Inceput cu stangul

Volei feminin / Divizia A1: Inceput cu stangul

Stiinta Bacau – CSM Bucuresti 2:3 (32-30, 20-25, 25-21, 19-25, 12-15)

Pas gresit la startul primei semifinale din acest campionat. Dupa o serie de 11 victorii consecutive fara set pierdut, "studentele" s-au inclinat ieri dupa-amiaza in fata ocupantei locului IV la finalul sezonului regulat. Cele doua echipe se vor reintâlni astazi intr-o noua etapa din drumul spre finala stagiunii 2011-2012.

Desfasurare dramatica

De la bun inceput, Stiinta si CSM Bucuresti au intrat intr-o lupta de care pe care, setul inaugural fiind adjudecat dramatic de gazde cu 32-30. Echipa pregatita de Florin Grapa a fost invinsa in partea secunda, a revenit in forta la conducere dupa desfasurarea celui de-al treilea act, dar a ratat finalul de meci. In setul al patrulea, CSM Bucuresti a reusit sa se impuna cu 25-19, dupa care a câstigat si tie-break-ul si a obtinut prima victorie din semifinale.

Astazi, o noua intâlnire

Stiinta Bacau si CSM Bucuresti se intâlnesc din nou astazi, in al doilea meci din faza secunda a play-off-ului. La fel ca duminica, partida se va desfasura la Sala Sporturilor cu incepere de la ora 14.00. Urmatoarele doua etape sunt programate la Bucuresti, pe 31 martie si 1 aprilie. In caz de egalitate la numarul de victorii, jocul decisiv va avea loc in Bacau pe 5 aprilie.

Dana Popa

Tomis – Dinamo, a doua semifinala
Campioana Tomis Constanta a completat in weekend careul de asi al campionatului. In sferturi, echipa de pe litoral a trecut in doua meciuri, cu 3:0, de SCM Craiova. Partidele s-au jucat mai târziu decât celelalte etape din faza I a play-off-ului in conditiile in care echipa constanteana a evoluat in cupele europene. Semifinala Tomis – Dinamo se va desfasura pe 28-29 martie (Constanta), 3-4 aprilie (Bucuresti) si 7 aprilie (Constanta). (D.P.)

Sibiul si Argesul ramân in prima liga
Deznodamânt in play-out-ul pentru evitarea retrogradarii, desfasurat pe sistemul "trei din cinci". SCM Arges Volei Pitesti s-a salvat dupa ce vineri seara a invins Penicilina Iasi cu 3:1, rezultat adaugat la cele doua victorii obtinute anterior de pitestence in deplasare (3:2 si 3:1). Dupa ce in faza I au câstigat câte un meci, CSM Sibiu si "U" Cluj au disputat jocurile decisive la Sibiu, unde gazdele s-au impus cu 3:2 si 3:1. Sibiul si Argesul ramân in prima liga, Penicilina Iasi si "U" Cluj merg in Divizia A2. (D.P.)