2 mai 2024
SportVolei feminin / Divizia A1: Egal general

Volei feminin / Divizia A1: Egal general

Invinse in tie-break in primul meci din faza a II-a a play-off-ului, „studentele” si-au luat revansa ieri dupa-amiaza si au reintrat in lupta pentru finala: Stiinta Bacau – CSM Bucuresti 3:0 (26-24, 25-22, 25-14)

Lidere la finalul sezonului regulat, “studentele” sunt in grafic pentru o noua prezenta in finala campionatului national. Dupa ce duminica au pasit cu stângul in faza a II-a a play-off-ului (2:3), voleibalistele pregatite de Florin Grapa si Melu Manta au recuperat terenul pierdut printr-o victorie la zero obtinuta ieri dupa-amiaza la Sala Sporturilor. Stiinta Bacau a restabilit astfel egalitatea la “general”, intr-o etapa semifinala organizata pe sistemul “cel mai bun din cinci meciuri”.

Echilibru

Dramatismul din prima intâlnire Stiinta – CSM Bucuresti s-a prelungit si in partea de start din jocul de ieri, in care cele doua echipe au mers bara la bara. Conduse pâna la 20-22, voleibalistele bacauane au facut patru puncte consecutive, au ratat prima minge de set de care au beneficiat (24-22), dar au incheiat suspansul repede la 26-24. In partea secunda, dupa primul time-out tehnic, “studentele” s-au desprins pentru prima data la trei lungimi (11-8), diferenta reflectata si la sfârsitul unui set in care CSM-ul s-a aflat mai tot timpul cu un pas in spate.

Galop de sanatate

In episodul al treilea, Stiinta si-a prins adversarele cu garda jos si s-a impus la o distanta demonstrativa de 11 puncte. “Studentele” au demolat CSM-ul dupa al doilea time-out tehnic, desprinzându-se in serie la 22-12 pentru o victorie de moral in perspectiva “dublei“ care se va desfasura la Bucuresti pe 31 martie – 1 aprilie. Daca dupa jocurile de la sfârsitul acestei saptamâni se va mentine egalitatea la general, atunci “decisivul” va avea loc in Bacau pe 5 aprilie.
Stiinta: Polishchuk, Herlea, Lupu, Sobo, Elisei, Hosu -Manu.
CSM Bucuresti: Popova, Sosa, Skrabatun, Radu, Moldovan, Karakasheva – Medved.

Dana Popa

Grapa: „Vrem sa terminam calificarea la Bucuresti”

“Am ramas in joc si asta este cel mai important. Nu mi s-a parut ca am fi facut un meci cu mult mai bun decât cel de duminica, ci si adversarele noastre au servit mai slab. Sper ca acest 1-1 la general sa ne dea de gândit si sa ne adunam, astfel incât sa terminam calificarea la Bucuresti. Imi doresc sa câstigam amândoua meciurile de acolo“, a declarat antrenorul Stiintei Bacau, Florin Grapa, care a pronosticat ca din cealalta semifinala va merge mai departe campioana en-titre Tomis Constanta, in dauna lui Dinamo Bucuresti. (D.P.)

Program aglomerat
Dupa ce au produs surpriza in Bacau, câstigând primul meci din semifinale, voleibalistele CSM-ului se regrupeaza având in vedere avantajul terenului propriu in urmatoarele etape. “Echipa bacauana a facut un meci mai bun astazi. Primul set a fost important, noi am pierdut, iar in continuare nu am mai jucat la fel de bine. Este greu sa sustii doua meciuri in decurs de doua zile. Sper sa ne descurcam mai bine acasa, sansele de calificare in finala sunt de 50%”, a declarat Atanas Petrov, antrenorul CSM Bucuresti. Urmatoarele doua jocuri din play-off, programate in capitala, se vor desfasura in Sala Olimpia, una de dimensiune reduse. (D.P.)