29 martie 2024
SportVolei feminin/ Divizia A1: Ce fu asta?

Volei feminin/ Divizia A1: Ce fu asta?

Stiinta – SCM U Craiova 3-1 (8, -19, 15, 19)

Nu stim daca asta o fi SCM U Craiova care a sters pe jos cu Stiinta, in turul campionatului. Atunci, oltencele nu o aveau inca pe Truta. Asa cum ieri nu au avut-o la dispozitie pe Breban, alta voleibalista bacauana care a luat drumul Baniei. Dar ne e greu sa credem ca asta poate fi Stiinta! Sau, cel putin, Stiinta pe care o asteapta si o tooot asteapta suporterii bacauani. Miercuri la prânz, in runda cu numarul 14 a Diviziei A1, Cazacu, Moisa, Rogojinaru si compania s-au bâlbit din nou, chiar daca, pâna la urma, au izbutit sa pronunte corect cuvântul victorie. In primul set, Craiova s-a facut pur si simplu de râs. Jucând ca o echipa de scolarite si pierzând cu 25-8. In setul doi, oltencele si-au revenit. Iar Stiinta a disparut. Cu preluarea vai de mama ei, cu un blocaj inexistent si cu atacuri anemice, in ton cu constructia lor, gazdele s-au topit de la 6-6. Asa s-a ajuns la 6-11. Introducerea Irinei Radu, ale carei servicii au ajutat echipa antrenata de Florin Grapa sa se apropie la 10-11 parea sa schimbe lucrurile. N-a fost asa. Craiova a crescut, in timp ce Stiinta a intrat tot mai mult la apa. Si, chiar daca studentele s-au apropiat la 19-21 n-a fost loc de mai mult. Craiova a punctat de patru ori la rând, câstigând cu 25-19 si egalând situatia la general. Cu Baltatu si Radu in locul lui Baciu si Cazacu, gazdele si-au umflat muschii in setul trei, pe care l-au câstigat la 15, dupa ce au condus cu 8-0 pe serviciul Claudiei Gavrilescu. Emotiile, insa, nu s-au risipit. Asa cum nu s-au risipit nici erorile din jocul bacauancelor, care s-au (si ne-au) chinuit pâna la 16 egal. Finalul a evitat, totusi, alte surprize de gen punct sau chiar meci pierdut, Stiinta impunându-se cu 25-19 si 3-1. Dar asta sa fie, oare, Stiinta? Asta?!
Stiinta: Moisa, Rogojinaru, Cazacu (I. Radu), Gavrilescu, Lupu, Baciu (Baltatu), Manu- libero (Albu- libero).
SCM U Craiova: Smultea (Postea), A. Stanciu (Cojocaru), Truta, Mateas, Dancu, Geoge, Foca- libero.