SportVolei feminin / Cupa Romaniei: Studentele, in semifinale

Volei feminin / Cupa Romaniei: Studentele, in semifinale

Stiinta Bacau – CSM Sibiu 3-0 (25-7, 25-16, 25-12)

Un plus de seriozitate

Fara emotii si, evident, fara surprize. Stiinta Bacau s-a impus, ieri, conform asteptarilor, cu scorul de 3-0 in confruntarea de pe teren propriu cu CSM Sibiu, timbrând astfel calificarea in semifinalele Cupei României. "Nu aveam niciun motiv sa ne temem de acest meci. Este bine ca am câstigat, dar daca vrem sa ne impunem in finala campionatului, cu Tomis, va trebui sa jucam mult mai serios decât am facut-o azi", a sintetizat antrenorul Stiintei, Florin Grapa, la finalul intâlnirii de ieri.

Diferenta clara

Partida dintre Stiinta si CSM Sibiu a fost ca intre o echipa ce se pregateste de finala campionatului si una care tocmai a evitat retrogradarea, in play-out. In formula de baza pe aproape toata durata meciului (au intrat doar Truta si Breban), bacauancele si-au adjudecat primul set la o diferenta de 18 puncte, pentru ca in partialul secund sa ridice usor piciorul de pe ambreiaj. Suficient pentru ca sibiencele sa "strânga" pâna la 10-8 si, ulterior, 16-13, inainte ca Stiinta sa forteze din nou pentru un 25-16 final mult mai aproape de adevar.

Doua calificate

In setul al treilea, studentele nu au mai facut concesii echipei pregatite de Branko Gajic, impunându-se cu 25-12 si, implicit,
3-0. Alaturi de Stiinta, in semifinale a acces si Dinamo Bucuresti, cadrul echipelor calificate urmând a fi completat cu câstigatoarele partidelor Tomis- Penicilina si Unic- Medicina.
Stiinta: Polischiuk, Sobo, Elisei, Herlea, Lupu, Hosu (Truta, Breban), Manu (libero).
CSM Sibiu: Kapelovies, Calota, Trojancevic, Titonea, A. Dancu, Moga (Popovici), L. Dancu (libero).

Dan Sion

Ceausescu, omul-orchestra
Ora de incepere a jocului (11.00) si nivelul modest al adversarei au facut ca sfertul de finala de ieri sa nu strânga mai mult de 30 de persoane in Sala Sporturilor. La capitolul "absente" a figurat si galeria Stiintei, care a fost insa suplinita de celebrul Ceausescu, aflat pe post de om-orchestra. Fanul nr. 1 al Stiintei a venit la meci cu o toba si cu o goarna, facând galerie de unul singur pe tot parcursul intâlnirii. (D.S.)

Hosu, accidentata la genunchi
Singura nota negativa a "sfertului" dintre Stiinta si CSM Sibiu a fost accidentarea bacauancei Crina Hosu. "Am simtit cum imi fuge genunchiul. Sper sa nu fie nimic grav, astfel incât sa joc contra Tomisului", a declarat "universalul" Stiintei, care a fost nevoita sa paraseasca terenul in setul doi al meciului de ieri, la scorul de 11-5 pentru Stiinta. "Sa vedem care va fi rezultatul analizelor medicale", a spus tehnicianul gazdelor, Florin Grapa. (D.S.)

Oaspetele, cu doua rezerve
"Trebuie sa recunoastem ca am intâlnit o echipa intrata deja in vacanta", a declarat antrenorul Stiintei, Florin Grapa, referitor la adversara echipei sale din "sferturile" Cupei. De notat si faptul ca CSM Sibiu s-a prezentat la jocul de ieri, de la Bacau, cu doar doua jucatoare de rezerva: Popovici si Pasca. (D.S.)