19 aprilie 2024
SportVolei feminin / Cupa CEV: Vrem o seara de aur

Volei feminin / Cupa CEV: Vrem o seara de aur

Stiinta Bacau – SES Calais (azi, ora 17.00, Sala Sporturilor / in tur 0-3)

O victorie plus un set. Atât o desparte pe Stiinta de o calificare istorica in semifinalele Cupei CEV. Invinse cu 3-0, de SES Calais, in prima mansa a “saisprezecimilor” disputata la mijlocul saptamânii trecute, in Franta, bacauancele au nevoie de o victorie, indiferent de scor, in returul din aceasta seara. In cazul unui succes al Stiintei, soarta calificarii va fi decisa in setul de aur. “Suntem pregatite pentru calificare”, este strigatul de lupta al studentelor, care au avut o prima jumatate de sezon en-fanfare: 15 meciuri, 14 victorii. Cum singura infrângere inregistrata a fost cea din Franta, returul din aceasta seara cere o revansa. Plus un set de aur, echivalent cu o calificare.

Altfel decât in tur

In jocul de la Calais, bacauancele nu au stralucit deloc. Dimpotriva. Au servit prost si au preluat la fel de slab. Rezultatul? O infrângere in trei seturi (21, 13, 19), care permite multinationalei conduse de Badis Oukarache sa aiba prima sansa la calificare. “Corect, prima sansa apartine formatiei franceze. Dar eu am convingerea ca putem accede in semifinale. Intâlnim o echipa buna, alcatuita aproape integral din straniere, insa nu o echipa de neinvins. Daca vom servi foarte bine si nu vom mai repeta greselile din tur, cred ca vom câstiga si meciul, si setul de aur”, a declarat antrenorul Stiintei, Florin Grapa.

Sextet sud-american

Asa cum nota si Grapa, Stiinta va avea in fata in seara aceasta o grupare care mizeaza exclusiv pe voleibaliste de import. Daca ne raportam strict la formula de echipa utilizata de Oukarache in meciul tur contra bacauancelor, notam o singura frantuzoiaca. Si aceea cu o evolutie part-time: Gustave Dit Duflo. In rest, un sextet de matrice sud-americana, cu trei brazilience (ridicatoarea Fabrino Ramos, centrul Tamara Hoffmann si libero-ul Luiza Ungerer Rocha), o “secunda” din Argentina, care este si principala realizatoare a echipei (Paula Yamila Nizetich), o tragatoare din Venezuela (Maria Perez Gonzales), un centru de origine germana (Loriane Henkel) si o spanioloaica: Mireya Delgado Garcia.

Specialiste in prelungiri

De remarcat faptul ca adversara Stiintei stie foarte bine cum este sa joci un set de aur. La fel de bine stie si cum sa-l câstige. Calais a ajuns in “sferturile” Cupei CEV dupa ce a invins in setul de aur atât pe AEK Atena, cât si pe Kontynium Lutk. “E clar ca intâlnim o adversara care sta bine psihic si fizic, dar cred in puterea de lupta a echipei mele”, a precizat Florin Grapa, care se confrunta cu o singura incertitudine la nivelul lotului: “universalul” Roxana Iosef, usor accidentata la un deget. Daca nu va fi refacuta, Iosef va fi inlocuita de Baltatu, care va completa o garnitura ce le cuprinde pe Miclea Grigoruta, Kamenova, Rogojinaru, Herlea, Sobo si Gaido. In aceasta seara, insa, Stiinta va juca in superioritate numerica, galeria bacauana anuntând show. “Suntem alaturi de fete”, a declarat liderul galeriei, Robert Olandezul, care a adaugat: “Va fi seara noastra”. Una de aur?