4 mai 2024
SportVolei feminin: Ce greseli! Si ce pacat!

Volei feminin: Ce greseli! Si ce pacat!

Studentele au pierdut primul meci al finalei Diviziei A1: Stiinta Bacau – Tomis Constanta 1-3 (23-25, 25-19, 16-25, 26-28)

"Nimic nu e transat"

Stiinta Bacau – Tomis Constanta 0-1: acesta este verdictul primei manse a finalei Diviziei A1. "Am pierdut o batalie, nu si razboiul. Mai avem de jucat; nimic nu e transat", a sunat adunarea antrenorul studentelor, Florin Grapa dupa jocul de marti, câstigat de constantence cu 3-1 in Bacau. Un joc incrâncenat, care, in mod cert, merita un alt epilog. Din pacate, in actul al patrulea, la 24-21pentru bacauance, arbitrii au refuzat Stiintei punctul care ar fi egalat situatia la seturi si ar fi dus partida in tie-break. "A fost clar, punctul nostru, insa de-acum nu mai avem ce face. Mergem mai departe", a declarat Grapa.

Pe muchie de cutit

Primul set a fost unul pe muchie de cutit, cele doua echipe intrând, pe rând, cu avantaj la time-out-urile tehnice; 8-6, respectiv 15-16. Mai incisiva in atac, echipa Darko Zakoc s-a impus pe final de set cu 25-23, chiar daca Stiinta a lasat impresia ca poate rezultatul in favoarea sa. In actul secund, gazdele s-au jucat; cu adversarele, cu nervii spectatorilor si cu…rezultatul. De la 16-10 s-a ajuns la 16 egal, insa n-a fost loc pentru un alt pas gresit, asa incât bacauancele s-au impus cu 25-10, restabilind egalitatea la general.

Come-back neverosimil

Partialul al treilea a fost de cosmar pentru Stiinta, care, de la 5-3 a ajuns la 6-12 inainte de a-l pierde categoric, cu 16-25. Entuziasmul unui public neasteptat de numeros si de sonor a fost readus insa la viata de ambitia manifestata de studente in setul patru. Un set care parea gata câstigat dupa ce Stiinta a condus, pe rând, cu 17-7, 21-15 si 24-21. Din nefericire, greselile defensive ale bacauancelor, determinarea Tomisului, dar si amintita eroare de arbitraj la 24-21 au facut ca oaspetele sa se impuna in final cu 26-28, adjudecându-si astfel primul meci al finalei. O finala care continua miercuri, cu meciul al doilea, programat tot in Bacau si tot de la ora 14.00.

Stiinta: Polischiuk (Miclea, Truta), Sobo, Elisei (Bârzan), Herlea, Lupu (Fales, Breban), Hosu, Manu (libero).
Tomis: Neaga, Butnaru, Vesovic (Ispas), Thais (Cazacu, Bogmaster), Zarkova, Zakreuskaya, Vujovic (libero).