18 aprilie 2024
SportVolei feminin / Calificare la pas pentru Stiinta

Volei feminin / Calificare la pas pentru Stiinta

Stiinta – ZOK Split 3-0 (25-7, 25-11, 25-7)

Un meci memorabil. Incadrat de o explicatie simpla: “Cea mai slaba adversara a Stiintei. Ever”. Si nu e nicio exagerare: e greu de gasit in parcursul european al bacauancelor o formatie care sa joace un volei intr-atât de rudimentar precum cel pus in practica aseara, de croatele de la ZOK Split. Preluare zero, serviciu nema, atac din parti. Asta a fost sau, mai bine zis, asta este ZOK. In aceste conditii, nu e de mirare ca Stiinta s-a impus pe teren propriu la fel ca la Split. Cu 3-0. Cu precizarea ca, de data aceasta, diferenta de puncte a fost si mai mare, iar timpul de joc si mai scurt.

Bacauancele au fost gazde bune

Primul set al returului din “saisprezecimile” Cupei CEV s-a asemanat ca doua picaturi de apa cu cel de pe malul Adriaticei. Elevele lui Florin Grapa au intrat cu un avantaj de patru puncte la primul time-out tehnic, dupa care diferenta s-a majorat constant, vizibil si rapid pâna la un categoric si definitiv 25-7. Ceva mai echilibrat s-a dovedit partialul secund. Doua servicii in fileu trimise de Sobo, doua preluari gresite ale lui Rogojinaru si o minge atacata in terenul adversarei au insemnat tot atâtea puncte oferite cadou oaspetelor, care au incheiat setul cu un mult mai onorabil 11-25.

54 de minute si doua secunde

In ultimul act, Stiinta a incercat sa bata unul din recordurile stabilite la Split: o victorie la mai mult de 18 puncte diferenta. Si n-a fost departe; punctul sapte al croatelor, venit in urma unui atac trimis in aut de Breban a fost realizat atunci când tabela arata 23 in dreptul studentelor. Asul Sabinei Miclea a scurtat in schimb returul cu trei minute fata de confruntarea de la Split, din prima mansa, punând punct meciului dupa 54 de minute si doua secunde. 54 de minute greu de uitat.
Stiinta: Miclea, Rogojinaru (Breban), Kamenova, Sosa (Fales), Sobo (Herlea), IOsef (Baltatu), Gaido- libero.
ZOK: Pejkovic, Susic, Mastic, Zekovic, Ruscic, Andjelic, Klasic-libero.