17 mai 2024
SportVolei, Divizia A1/ Meci nebun la Lugoj, acolo unde Stiinta s-a impus...

Volei, Divizia A1/ Meci nebun la Lugoj, acolo unde Stiinta s-a impus cu 3-2, dupa ce in setul 2 i s-au anulat 15 puncte

Ce greseala de arbitraj!

Campioana României la volei feminin, Stiinta Bacau continua sa fie mâna larga in acest start de sezon. Dupa ce a cedat un set nou-promovatei CSM Târgoviste si a oferit pe tava victoria Blajului, Stiinta a lasat un punct si duminica, la Lugoj, in etapa a treia a Diviziei A1.

Studentele s-au impus in Banat cu 3-2 (25-21, 10-25, 18-25, 25-7, 15-6), insa asta numai dupa ce in setul doi li s-au anulat nu mai putin de 15 puncte. Concret, la 15-6 pentru Stiinta, arbitrii au decis ca setul trebuie sa contine de la 7-0 pentru gazde! Despre ce a fost vorba? “A fost o dubla greseala, din partea mea, dar, mai ales, din partea arbitrilor”, a explicat antrenorul Stiintei, Florin Grapa.

“Ce se intâmpla: pâna in acest sezon, Alexandra Sobo a evoluat pe tricou cu numarul 6, pe care l-a cedat acum Monikai Potokar, ea optând pentru numarul 10. In primul set au jucat amândoua. In actul secund, am trimis-o in teren pe Cventanovic in locul lui Potokar, dar in foaie am trecut numarul 6 in loc de 10, fiind obisnuit cu faptul ca Sobo purta de regula 6.

Aici intervine greseala impardonabila a arbitrilor, care nu trebuiau sa dea drumul la inceperea setului daca au vazut ca exista o neconcordanta intre ce am scris eu pe fluturasul de joc si formula de echipa din teren. Numai ca ei nu au sesizat acest lucru, iar pentru asta risca o suspendare severa. Repet, imi asum greseala din fluturas, dar ea putea si trebuia reparata de arbitri.

Regret enorm ca am pierdut un punct, pentru ca, daca nu ar fi aparut acea problema, sunt convins ca ne impuneam fara probleme cu 3-0”, a declarat Grapa, care a utilizat urmatoarea garnitura: Staelens, Rogojinaru, Potokar, Herlea, Sobo, Bacsis, Vujovic (libero). Au mai jucat: Cventanovici, Miclea-Grigoruta, Baltatu si Breban. Stiinta, care ocupa locul 6 in clasamentul Diviziei A1, va evolua mâine in Polonia, in primul meci din grupele Ligii Campionilor, contra gazdelor de la Tauron MKS Dabrowa.

Celelalte rezultate inrregistrate in etapa a treia a campionatului: CSM Târgoviste – Dinamo 0-3, Alba Blaj – Rapid 3-0, Medicina – Penicilina Iasi 3-0, CSM Bucuresti SCM U Craiova 1-3, Unic – Tomis 3-0.