17 iunie 2024
SportViitorul Onești a primit gol de la un jucător de... 53 de...

A marcat ultima oară în campionat acum aproape două decenii

Viitorul Onești a primit gol de la un jucător de… 53 de ani, fost titular la FC Onești

Ionuț Pîrvu, fost jucător al echipei Steaua și originar din Onești, continuă să uimească lumea fotbalului la vârsta de 53 de ani, scrie Monitorul de Trotuș. Antrenorul-jucător al celor de la SR Brașov a demonstrat că pasiunea și talentul nu au vârstă, marcând un gol spectaculos în meciul cu Viitorul Onești (Curița), scor 2-2. Acest gol a adus primul punct al echipei sale în acest sezon.

În minutul 2 al meciului de sâmbătă, desfășurat pe stadionul Tineretului din Brașov, Pîrvu a șutat de la aproximativ 30 de metri și a trimis mingea direct în vinclul porții, lăsându-l fără replică pe tânărul portar Liviu Dubină, în vârstă de doar 17 ani. Acest gol de poveste a impresionat întreaga audiență și a demonstrat încă o dată calitățile excepționale ale lui Pîrvu pe terenul de fotbal.

Antrenorul-jucător și-a exprimat intenția de a continua să evolueze în meciuri, oferindu-și ajutorul echipei în situații de nevoie. “Pot spune că a fost unul dintre cele mai frumoase goluri marcate de mine. Este un gol de poveste și cred că am intrat în istorie ca marcator la 53 de ani”, a declarat Pîrvu, amintindu-și de ultimul gol marcat în fotbalul profesionist în 2005.

Deși SR Brașov a condus cu 2-0 până în minutul 85, când Vasile Padovei a reușit să egaleze pentru Viitorul Curița, performanța lui Pîrvu și a echipei sale a fost apreciată de fani și de comunitatea fotbalistică.