3 mai 2024
SportVIDEO: Volei feminin/ Divizia A1: Start lansat

Alba Blaj – Stiinta Bacau 0-3 (24-26, 13-25, 21-25)

Primul meci, prima victorie pentru campioana României la volei feminin, Stiinta Bacau, in 2014. Si inca ce victorie!

Un 3-0 pe terenul uneia dintre contracandidatele la titlu, Volei Alba Blaj, in epilogul etapei a 13-a a Diviziei A1, prima programata in acest an. Desi a dominat autoritar primul set, echipa bacauana si l-a adjudecat la limita, in prelungiri, cu 26-24, dupa ce gazdele egalasera la 21.

Mult mai facil s-a dovedit partialul secund, câstigat de Stiinta la 12 puncte diferenta, pentru ca actul al treilea sa fie si ultimul, bacauancele impunându-se cu 25-21.

In formula Staelens, Rogojinaru, Potokar, Sosa, Sobo, Bacsis si Vujovic (libero), Stiinta si-a trecut in cont cea de-a 12-a victorie a sezonului, pastrându-si fotoliul de lidera.

Echipa antrenata de Florin Grapa totalizeaza 36 de puncte, cu unul mai mult decât a doua clasata, Dinamo si cu patru fata de invinsa sa de duminica, Alba Blaj. Sâmbata, 25 ianuarie, in runda a 14-a, Stiinta va primi vizita Lugojului.