3 mai 2024
SportVIDEO: Handbal/ Divizia A: Fara probleme

Stiinta MD II Bacau a dat uitarii infrângerea suferita in urma cu o saptamâna, pe terenul Calarasiului si s-a impus duminica in fata celor de la CSM Ploiesti cu scorul de 41-28 (21-11). Partida, disputata in cadrul etapei a 17-a a Diviziei A la handbal masculin, a inceput intr-o nota de relativ echilibru, insa dupa primul sfert de ceas, “satelitul” bacauan s-a distantat de formatia ploiesteana, incheiind repriza cu un avans de zece goluri.

Partea secunda a confirmat plusul de valoare al echipei antrenate de Bogdan Voica si a evidentiat pofta de joc a lui Victor Vartic, “nealterata” de debutul en-fanfare la prima echipa a Stiintei, cu ocazia victoriei de la Odorhei.

De remarcat si faptul ca in partida de duminica, portarul gazdelor, Valeriu Erhan si-a trecut numele pe lista marcatorilor. Pentru Erhan este al doilea gol marcat in campionatul cadet, dupa cel reusit in editia trecuta, in deplasarea de la Piatra Neamt.

Joi, Stiinta MD II va reveni pe teren, deplasându-se la Câmpina, pentru jocul cu gazdele de la HCM (“lanterna rosie”), din etapa a 18-a a campionatului cadet. Duminica, bacauanii vor bifa o noua deplasare, de data aceasta la Piatra Neamt, pentru jocul cu penultima clasata, LPS Piatra Neamt.
Stiinta MD II: Erhan (1 gol marcat), Bobeica- M. Bujor (10), Vartic (8), Zacaciurin (6), Rata (4), G. Bujor (4), Bulov (3), Carali (2), Lita (1), Cotinghiu (1), Butnaru (1), Beleav, Stoian.