15 iunie 2024
SportVIDEO: Fotbal/ Liga a III-a. FC Bacău a îndoit Metalul!

Miercuri seara, la Ruși Ciutea, „alb-roșii” antrenați de Costel Enache au câștigat cu 1-0 (1-0) prima manșă a semifinalei barajului de promovare. Golul care a adus Metalului Buzău prima înfrângere din 2024 a fost realizat de Robert Albu, în min. 25. Returul va avea loc la Buzău, sâmbătă, 25 mai, de la ora 17.30

FC Bacău continuă să-și trăiască visul. Și să-și urmeze drumul. Drum cu indicativ Liga a II-a. Miercuri, echipa băcăuană și-a adjudecat prima manșă a semifinalei barajului de promovare în eșalonul secund, învingând cu 1-0 (1-0), pe teren propriu, marea favorită Metalul Buzău.

Deși pornau cu șansa a doua, băcăuanii au obținut o victorie de prim-plan, materializată grație unei prime reprize în care și-au băgat pur și simplu adversarul în corzi. În formula Cîmpianu- Șt. Pavel, Cimbru, D. Ganea, Coajă- Chirilă, Cârstean (min. 65 Oasenegre), R. Albu, D. Drugă (min. 65 Ciumașu)- A. Pavel (min. 65 Vraciu), Burlacu (min. 85 C. Popescu), echipa antrenată de Costel Enache a etalat încă din start atitudine, agresivitate și un spirit ofensiv care a îngenuncheat Metalul, neînvinsă până miercuri în acest 2024. În primele 25 de minute, ocaziile au curs la poarta oaspeților, bara salvându-l în două rânduri pe goal-keeper-ul buzoian Iulian Dinu.

În minutul 25 a căzut și unicul gol al meciului. Dudu Drugă a centrat pentru lovitura de cap a lui Denis Ganea, care a țintit bara din stânga, iar Robert Albu a urmărit, împingând balonul în plasă din apropiere.

Reușita a fost salutată cu căldură de asistența numeroasă și, în special, de inimoasa galerie alcătuită din puștii Academiei „Cristian Ciocoiu” FC Bacău. După pauză, Metalul a preluat inițiativa, Moldovan a fost aproape de a egala în minutul 60, atunci când șutul său la firul iernii a lovit stâlpul din dreapta al porții lui Teo Cîmpianu, însă apărarea FC Bacău a demonstrat, o dată în plus, că este un adevărat bunker, încheiind turul semifinalei fără gol primit, așa cum a făcut-o în șase din cele nouă partide ale play-off-ului. Mai mult, pe final, puștiul de 18 ani Cosmin Popescu nu a fost departe de 2-0, șutul său la colțul scurt fiind neutralizat de Dinu.

FC Bacău câștigă cu 1-0, continuă să-și trăiască visul și să-și urmeze drumul care o va purta sâmbătă, 25 mai, de la ora 17.30, la Buzău, pentru returul cu Metalul. Învingătoarea dintre FC Bacău și Metalul Buzău se va confrunta în finala pentru accederea în eșalonul secund cu învingătoarea dintre CSM Focșani 2007 și Bucovina Rădăuți, focșănenii adjudecându-și turul semifinalei cu scorul de 2-0.