29 martie 2024
SportVadim Șova, campion național

Vadim Șova, campion național

CSM Bacău are un prim campion național la judo în 2019. Și îl are în persoana lui Vadim Șova, care, grație unui parcurs perfect, cu patru meciuri câștigate prin ippon, a cucerit aurul la finala Naționalelor de Cadeți U18 derulată zilele trecute, la Craiova. Foarte aproape de o medalie a fost și o altă reprezentantă a „CSMeilor” băcăuani, Andreea Radu, care a pierdut finala mică printr-o tehnică de ștrangulare.

Pe lângă aurul lui Vadim Șova și locul 5 ocupat de Andreea Radu, bilanțul lotului băcăuan a mai inclus două locuri 7 pe care s-au regăsit Kimberley Ungureanu și Alyia Dospinescu. „Una caldă, trei…reci. Așa aș descrie finala de cadeți din acest an”, a sintetizat antrenorul CSM Bacău, Dorin Cruceanu.

”Pot spune că a fost o dezamăgire neașteptată ca Andreea să nu urce pe podium. La fel au stat lucrurile și cu Kimberley. Din păcate, neatenția în judo costă. La polul opus este bucuria oferită de reușita lui Vadim. Vorbim de un copil serios, devotat, foarte tehnic și puternic, care și-a obtinut biletul de participare la Balcaniada din mai, din Muntenegru”, a adăugat Cruceanu. „CSMeii” nu au prea mult timp de odihnă. Weekend-ul viitor, vor evolua pe două fronturi.

La Bacău sunt programate calificările pentru CN U14 și U16, în timp ce la Zagreb, în Croația va avea loc Cupa Europeană de Cadeți. „Sperăm să avem cât mai mulți calificați la U14 și U16 și, totodată, ne dorim să facem o figură frumoasă și la Cupa Europeană. Țin să mulțumesc pe această cale conducerii clubului care, o dată în plus, a demonstrat că sprijină performanța”, a concluzionat Dorin Cruceanu.