28 martie 2024
SportUrzică și Todoran au câștigat al 2-lea turneu internațional de dublu

Urzică și Todoran au câștigat al 2-lea turneu internațional de dublu

În perioada 3 iulie 2021-10 iulie 2021 s-a desfășurat la clubul Sporting Club din Sassuolo-Italia, sub egida Tennis Europe, turneul internațional de tenis de câmp, Torneo U 14-Sassuolo, competiție de categoria a III-a din calendarul Tennis Europe, nivel 14 ani.

La această competiție în care formatul tabloului de calificări, respectiv a tabloului principal a fost de 32 de participanți, România fost reprezentată la feminin de Frățilă Vanessa stabilită în Empoli, antrenată de Frățilă Ruben, respectiv Todoran Matei de la C.S. Hărnut Radu din Cluj, antrenat de Hărnut Radu și Urzică Sergiu-Constantin, legitimat al clubului CSM Moinești, antrenat de Ciocan Brian-Mihai.

În cadrul probei de simplu feminin, Vanessa Frățilă a fost eliminată în sferturi de Emma Scaldalai din Italia, cea care a câștigat de altfel turneul, cu scorul 5-7, 6-3, 7-6(5).

Perechea Urzică Sergiu, Todoran Matei a câștigat turneul în cadrul probei de dublu masculin, aceștia învingând în finală perechea Leti Messina, Marigliano cu scorul de 6-3, 5-7, 10-8 în maxi tie-break. În proba de simplu Sergiu Urzică a pierdut în primul tur la Ricardo Surano din Italia cu 6-4, 6-4. De asemenea, menționăm evoluție foarte bună pentru Matei Todoran, care a ajuns în finală la simplu, unde a pierdut la Vito Darderi din Italia, favorit 1, cu scorul 6-1, 6-3.