26 februarie 2024
SportUn singur semn de întrebare

Fotbal/ Liga a III-a

Un singur semn de întrebare

Sâmbăta aceasta va cădea cortina peste play-off-ul Ligii a III-a. În primele două serii se cunosc deja semifinalistele de la barajul de promovare în eșalonul al doilea: Foresta Suceava, Ceahlăul Piatra Neamț, CSM Râmnicu-Sărat și Metalul Buzău. Singurul semn de întrebare este cine va termina pe locul 1 și cine pe 2 în Seria 2 și, implicit, care va fi programul semifinalelor.

Dacă se păstrează actuala ordine, Foresta o va avea înfrunta la „baraj” pe Metalul Buzău, iar CSM Râmnicu-Sărat pe Ceahlăul. Această rundă de final prilejuiește ultimul meci acasă pentru CSM Bacău, care o va avea ca adversară, la despărțirea de proprii suporteri, pe Foresta, în jocul programat sâmbătă, pe „Letea”.

Ultima partidă stagională acasă și pentru FC Dinamo Bacău, care vineri, va primi vizita Focșaniului, în play-out-ul Seriei 2, din care au mai rămas de disputat, în schimb, două etape.



Seria 1/ Play-off

Programul etapei a noua (sâmbătă, 20 mai, ora 18.00): Bucovina Rădăuți- Ceahlăul Piatra Neamț, CSM Bacău- Foresta Suceava.

Clasament

1 Foresta Suceava                            8              3              4              1              9-7              55p.

2 Ceahlăul Piatra Neamț              8              4              4              0              13-9              49p.

3 CSM Bacău                                          8              2              3              3              9-9              42p.

4 Bucovina Rădăuți                            8              1              1              6              6-12              41p.

Seria 2/ Playoff

Programul etapei a noua (sâmbătă, 20 mai, ora 18.00): Metalul Buzău- CS Aerostar Bacău, Unirea Braniștea- CSM Râmnicu-Sărat.

Clasament

1 CSM Râmnicu-Sărat              8              3              2              3              9-8              56p.

2 Metalul Buzău                            8              4              2              2              9-8              55p.

3 Unirea Braniștea                            8              4              2              2              6-5              51p.

4 CS Aerostar Bacău                            8              2              0              6              7-10              40p.

Seria 2/ Play-out

Programul etapei a noua (sâmbătă, 20 mai, ora 18.00): FC Dinamo Bacău- CSM Focșani 2007 (se joacă vineri, 19 mai, ora 18.00, la Ruși-Ciutea), Voința Limpeziș- Dacia Unirea Brăila, Viitorul Ianca- CS Sporting Liești.

Clasament

1 Sporting Liești                            8              7              0              1              18-5              48p.

2 CSM Focșani 2007                            8              4              1              3              20-7              44p.

3 Viitorul Ianca                            8              6              1              1              29-11              38p.

4 FC Dinamo Bacău                            8              3              1              4              21-17              26p.

5 Voința Limpeziș                            8              2              1              5              11-17              12p.

6 Dacia Unirea Brăila              8              0              0              8              6-48              2p.

 

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Ultimele știri