19 aprilie 2024
SportUn moineștean, locul trei la dublu masculin în competiția «Dr. Oetker Junior...

Un moineștean, locul trei la dublu masculin în competiția «Dr. Oetker Junior Trophy»

„În perioada 21-28 mai 2021 s-a desfășurat la Centrul Național de Tenis din București, sub organizarea Federației Române de Tenis, a IX a ediție a Turneului internațional de tenis de câmp, Dr. Oetker Junior Trophy, competiție de categoria I din calendarul Tennis Europe, nivel 14 ani.

La această competiție la care au participat sportivi din întreaga Europă a fost prezent și Urzică Sergiu-Constantin, legitimat al clubului CSM Moinești, care a obținut locul al treilea în cadrul probei de dublu masculin, alături de Paisvant Radu de la clubul Orhideea Piatra Neamț, aceștia fiind învinși în semifinale de perechea Derepasko, Pleshivtsev din Rusia cu scorul de 6-1, 6-2, care de altfel au câștigat turneul de dublu în finală.

Participare meritorie pentru Sergiu Urzică și la proba de simplu prin calificarea pe tabloul principal, unde a pierdut greu în decisiv în primul tur, de la Pieleanu Rareș favoritul numărul 8, cu scorul de 7-5, 4-6, 6-3. Sportivul antrenat de Ciocan Brian-Mihai, are vârsta de 13 ani, în timp ce majoritatea jucătorilor participanți la această competiție au împlinit deja vârsta de 14 ani.”