18 mai 2024
SportUn boxer din Bacău aduce o medalie de argint pentru România la...

Un boxer din Bacău aduce o medalie de argint pentru România la Gimnaziada din Rio de Janeiro

Ediția din 2023 a Gimnaziadei, o competiție internațională de nivel înalt destinată tinerilor sportivi, s-a încheiat în orașul brazilian Rio de Janeiro. În perioada 18-27 august, sportivi din 39 de țări s-au întrecut în diverse discipline, iar România a reușit să ocupe poziția a 15-a în clasamentul general, cu un impresionant total de 20 de medalii.

Dintre aceste medalii, trei au fost de aur, 12 de argint și cinci de bronz, ceea ce atestă performanțele de excepție ale delegației române. Un moment de mândrie a fost adus de către cei doi tineri pugiliști, Andrei Jgheban și Andrei Iofciu, care au reprezentat cu succes România în această competiție internațională.

Sub îndrumarea antrenorului lor, Robert Băeatu, cei doi pugiliști au arătat o determinare remarcabilă pe ring. În finala categoriei de 80 de kilograme, Andrei Iofciu, membru al Clubului Național Olimpic de Pugilism Giurgiu, a luptat cu curaj, dar a fost învins într-un meci strâns, cu decizie 3-2, de către reprezentantul Kazahstanului. În același timp, în semifinala categoriei de 57 de kilograme, Andrei Jgheban, reprezentând Clubul Național Olimpic de Pugilism Bacău, a dus o luptă intensă împotriva reprezentantului Ucrainei, dar s-a înclinat cu același scor, 3-2.

Performanțele remarcabile ale acestor tineri pugiliști români au fost întâmpinate cu aplauze și felicitări din partea întregii țări. Atât Andrei Jgheban, cât și Andrei Iofciu, au demonstrat prin efortul lor continuu și dedicarea față de sport că sunt adevărați campioni în devenire. De asemenea, antrenorul Robert Băeatu a fost lăudat pentru munca sa susținută și pentru modul în care a pregătit și îndrumat acești tineri sportivi către succes.