2 mai 2024
SportU-mi-lin-ță! Și bătaie de joc

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor

U-mi-lin-ță! Și bătaie de joc

CSM Bacău a fost surclasată cu 38-28 de echipa de pe locul 10, CSU din Suceava, în ciuda faptului că în  prima repriză a avut de mai multe ori patru goluri avans, iar la pauză a condus cu 17-16

Încă o „nefăcută” în contul prim-divizionarei de handbal masculin CSM Bacău. După umilința din urmă cu o săptămână, suferită în fața Constanței, echipa antrenată de Sandu Iacob și Leonard Bibirig a înregistrat un nou eșec la zece goluri diferență. De data aceasta pe terenul unei echipe cu o poziție inferioară în clasament, CSU din Suceava. Sâmbătă, în etapa a 22-a a Ligii Zimbrilor, așa-zișii „CSMeii” au fost pulverizați cu 38-28, în ciuda faptului că prima repriză le-a aparținut.

Băcăuanii au revenit de la 4-6 în min. 8, au condus apoi în mai multe rânduri la patru goluri (12-8, 13-9, 14-10), însă au intrat la pauză cu un avans minim: 17-16, asigurat de golul din final marcat de Serhel. Ce a urmat în partea secundă e de domeniul incredibilului. Având în Gavriloaia principalul realizator (13 goluri), sucevenii au reușit în 18 minute să înscrie de 14 ori, în timp ce oaspeții (care l-au pierdut și pe Esteki), nu au punctat decât în patru rânduri. În zadar a fost schimbată întreaga garnitură a Bacăului; CSU din Suceava a șters pe jos cu adversarii și s-a impus la un neverosimil 38-28.

Chiar dacă și-a păstrat locul 8 (asta deoarece Buzăul a capotat la limită la Vaslui și a rămas la un punct în spate), CSM Bacău și-a pierdut onoarea și credibilitatea. Singurul lucru pe care l-ar mai putea găsi trupa lui Iacob și Bibirig se rezumă la nivelul explicațiilor. Nu că ar ajuta prea mult, dar nu trebuie uitat că la mijloc sunt bani publici tocați aiurea… Și dacă băieții ăștia tot s-au obișnuit să păcălească handbalul, următorul meci, cel de la Turda, cu Potaissa, va fi chiar de Ziua Păcălelilor.

În jocul de pomină cu Suceava, Iacob și Bibirig au rulat următorul lot: Grigoraș, Freiwald- Esteki 4 goluri, Serhel 4, M. Bujor 4, Ganchev 3, Dobrincu 3, G. Bujor 2, Belchite 2, Ushal 2, Dospinescu 1, Stănescu 1, Costea 1, Brăescu 1, Rotaru, Coric. Sâmbătă, pe lângă umilitoarea înfrângere a CSM Bacău, în campionat s-au mai înregistrat rezultatele: Minaur Baia Mare- SCM Poli Timișoara 33-31, CSM Vaslui- HC Buzău 34-33, CSM Oradea- CSM Odorhei 30-26. După cum se vede, alții știu să se bată sau chiar să bată. La noi, în schimb, doar bătaie de joc!