3 mai 2024
SportTudor apără, Virba înscrie, CSM Bacău câștigă și sala explodează!

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor

Tudor apără, Virba înscrie, CSM Bacău câștigă și sala explodează!

La capătul unui meci încâlcit, tensionat și dramatic, „CSMeii” lui Leonard Bibirig au învins cu 27-25 (141-2) Focșaniul, au depășit Buzăul în clasament și s-au apropiat la un singur punct de locul șase, ocupat de CSU din Suceava

Lângă tabela electronică a Sălii Sporturilor „Narcisa Lecușanu” ar trebui montat și un electrocardiograf. Nu de alta, dar inima riscă să ți-o ia razna la meciurile handbaliștilor CSM Bacău. Vestea bună este că, dacă nu faci infarct, pleci fericit de la sală. Fericit și, evident, victorios.

Duminică, în antepenultima etapă a Ligii Zimbrilor, CSM Bacău a obținut al treilea succes consecutiv pe teren propriu în campionat: 27-25 (14-12) cu CSM Focșani 2007 Și, la fel ca la precedentele două, contra Vasluiului și a CSM-ului din București, partida cu Focșaniul a mers de minune cu un pumn de Extraveral.

Important este că, dincolo de hapuri și de hopuri, această victorie a urcat Bacăul pe locul 7, peste Buzăul lui Gabi Armanu (învins acasă de Potaissa Turda cu 33-37) și la doar un punct de ocupanta poziției a șasea, CSU din Suceava, înfrântă, la rândul său, pe teren propriu, duminică, de CSM București, cu 30-37. Partida dintre CSM Bacău și CSM Focșani 2007 se anunța una pe muchie de cuțit în condițiile în care oaspeții se bat cu Steaua și Politehnica Timișoara pentru evitarea locului 11, ultimul care duce la baraj.

Dar, la cum au început jocul, oamenii lui Leonard Bibirig păreau să aibă toate atuurile pentru a subordona (și) Focșaniul. Gazdele au condus toată prima repriză, cu două- trei goluri, intrând la cabine cu avantajul de 14-12. Ce-i drept, accidentarea lui Virbauskas din minutul 16 (lituanianul având nevoie, cât timp a stat pe margine, inclusiv de masca de oxigen) a văduvit Bacăul minute bune de principala sa gură de foc.

Virba a reintrat cu gol în minutul 32, dar acest gol de 15-13 avea să rămână, vreme de zece minute, unicul înscris de „CSMei”. Ratările (din toate pozițiile: cu poarta goală, pe contraatac, din postură de unu la unu și, mai ales, de la 7 metri) au penalizat Bacăul. Și nu doar ele! Focșaniul a început să lege golurile marcate, reușind să vină peste în min. 35 (15-16), iar, colac peste pupăză, arbitrii au arătat cartonașul roșu mai întâi lui Esteki (min. 39) și apoi lui Gabi Bujor (min. 44)!

Cu oaspeții mai mereu în avantaj (16-18/ min. 42, 18-19/ min. 46 și 19-20/ min. 47), fără Esteki și Gabi Bujor și cu moralul gata să se facă fărâme, se părea că echipa băcăuană nu va reuși să evite înfrângerea. Și totuși… Și totuși, purtat pe brațe de un public de nota 10+, CSM Bacău a demonstrat- a câta oară?- că știe să se bată până la capăt. Și, bătându-se până la capăt, reușește să câștige.

Având în Tudor Stănescu un portar fantastic (15 intervenții, din care multe în momente exterem de importante) și în Zanas Virbauskas un realizator de excepție (11 goluri), „CSMeii” au reușit să reintre în meci. Și nu doar atât, ci și să treacă în avantaj pe tabelă: 21-20/ min. 49, 22-21/ min. 51, 23-22/ min. 53 (mereu, pe reușitele lui Virba), 24-23 (prin super-execuția lui Dobrincu din min. 55).

Apoi, având spatele acoperit de Tudor, „CSMeii” s-au distanțat la două goluri (25-23 și 26-24), însă partida părea să aibă, aidoma scorpionului, veninul în coadă. Cu un minut și 16 secunde rămase, Focșaniul s-a apropiat la un gol (26-25), ca urmare a loviturii de la șapte metri transformate de Yakup. Mai mult, eliminarea lui Belchite permitea oaspeților un final în superioritate numerică! Și mai mult, la acest scor, CSM Bacău a ratat atacul prin Mihai Bujor, când s-a intrat în ultimul minut!!

Ei bine, CSM Focșani nu a fructificat momentul, Leonard Bibirig a luat, inspirat, time-out cu 23 de secunde rămase, iar Rogulski a securizat victoria Bacăului: 27-25! Ultimul cuvnd l-a avut Tudorică Stănescu, care s-a opus din nou, de data aceasta lui Rață, aruncând pur și simplu sala în aer!!! Iar dacă lângă tabela electronică ar fi fost montat un electrocardiograf, la pariu că exploda și acesta. În formula T. Stănescu- Virbauskas 11 goluri, Esteki 3, Rogulski 2, I. Stănescu 2, Dobrincu 2, Belchite 2, M. Bujor 1, G. Bujor 1, Dospinescu 1, Brăescu 1 și Ushal 1, CSM Bacău obține a zecea victorie stagională.

Ocupând cel mai bun loc al său de la promovarea în Liga Zimbrilor: 7. Și, cu două meciuri rămase de jucat (miercuri, 24 aprilie, de la ora 17.30, acasă, cu Steaua și pe 19 mai, pe terenul ultimei clasate, Universitatea Cluj), atacând locul 6. Ei, în aceste condiții, să curgă vinul, ca să meargă bine Extraveralul!

Rezultatele etapei 24: Universitatea Cluj- Minaur Baia Mare 30-40, Dinamo București- CSM Vaslui 41-26, SCM Politehnica Timișoara- CSM Constanța 22-21, Steaua București- CSM Sighișoara 31-31, CSU din Suceava- CSM București 30-37, CSM Bacău- CSM Focșani 2007 27-25, HC Buzău 2012- Potaissa Turda 33-37.

Programul etapei viitoare, penultima a campionatului/ miercuri 24 aprilie: CSM Bacău – Steaua (ora 17.30/ Pro Arena). Joi, 25 aprilie: CSM Constanța- Dinamo București. Duminică, 28 aprilie: CSM Focșani 2007- Universitatea Cluj, CSM București- Politehnica Timișoara, CSM Vaslui- HC Buzău 2012, Potaissa Turda- CSM Sighișoara. Joi, 16 mai: Minaur Baia Mare- CSU din Suceava.

Clasament: 1) Dinamo 70p., 2) CSM Constanța 58p., 3) Minaur 54p., 4) Potaissa Turda 46p., 5) CSM București 41p., 6) CSU din Suceava 34p., 7) CSM Bacău 33p., 8) HC Buzău 2012 32p., 9) Steaua 24p., 10-11) CSM Focșani 2007 și Politehnica Timișoara- câte 23p., 12) CSM Sighișoara 17p., 13) CSM Vaslui 15p., 14) Universitatea Cluj 13p.