miercuri, 23 aprilie 2025

Titlurile de stat se vor putea cumpăra online, cu cardul, din 10 martie

Compania Națională „Poșta Română”, alături de Ministerul Finanțelor și Visa, facilitează accesul românilor de pretutindeni la titlurile de stat Tezaur printr-un proces digital inovator. Cetățenii vor putea achiziționa aceste instrumente financiare direct cu cardul, prin intermediul platformei Ghișeul.ro, beneficiind de un sistem rapid, sigur și accesibil.

Procesul de achiziție online a titlurilor de stat prin Ghișeul.ro devine posibil ca urmare a parteneriatului încheiat între Compania Națională „Poșta Română” și Autoritatea pentru Digitalizarea României din cadrul Ministerului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT) și Visa.



Până acum, titlurile de stat puteau fi cumpărate prin unitățile Trezoreriei Statului, subunitățile Poștei Române sau online doar de către persoanele fizice cu cont activ pe Spațiul Privat Virtual al ANAF. Acum, datorită implicării Poștei Române în acest proiect de digitalizare, achiziția titlurilor de stat devine mai simplă și mai accesibilă pentru toți cetățenii, inclusiv pentru cei din diaspora.

Noul proces de achiziție și răscumpărare a titlurilor de stat se realizează prin intermediul soluției Visa Direct. La înregistrarea pe Ghișeul.ro, utilizatorii salvează datele cardului, iar la maturitatea titlurilor, fondurile sunt transferate automat pe cardul folosit la momentul subscrierii. Acest sistem eficient elimină drumurile la ghișeu și oferă un nivel sporit de confort și flexibilitate pentru investitori.

Procesul de achiziție online cu cardul a titlurilor de stat Tezaur pe platforma Ghișeul.ro se va lansa pe 10 martie 2025.



spot_img
Ce condiții trebuie să îndeplinească articolul
spot_img