29 aprilie 2024
SportTir cu arcul / Maria Vlad a luat Trofeul Regal

Tir cu arcul / Maria Vlad a luat Trofeul Regal

Juniorii de la CSM 2010 Bacau au ocupat integral podiumul la Cupa Europei Centrale

Sub patronajul principelui Radu

Concursul si trofeul pentru Maria Vlad. De data aceasta, reusita este insa una cu totul si cu totul aparte. Dubla campioana nationala la tir cu arcul, junioare 3 a cucerit la finalul saptamânii trecute Trofeul Regal al României, distinctie acordata invingatorilor de la Cupa Europei Centrale. Desfasurata la Oradea, sub inaltul patronaj al Altetei Sale Regale, Principele Radu al României, competitia a reunit la start peste 70 de sportivi din România, Slovenia, Croatia, Serbia, Ungaria si Ucraina si a confirmat valoarea arcasilor bacauani, in frunte cu Maria Vlad.

Teodor Vlad, pe 2 la copii

De altfel, intreg podiumul probei de junioare 3 a fost unul bacauan. Maria, care a primit Trofeul Regal al României din partea Principelui Radu a fost urmata in clasament de coechipierele sale de la CSM 2010 Bacau. Adina Mihalache a ocupat locul 2, in timp ce pozitia a treia a podiumului a fost adjudecata de Ilinca Litcanu. La copii, Teodor Vlad, de la CS Saga Bacau s-a pozitionat al doilea, in timp ce la seniori, tatal Mariei si al lui Teodor, Marius Vlad, de la Arenna Bacau, s-a clasat pe 8 la individual si pe 4 in concursul echipelor, cu reprezentativa României.

Urmeaza Nationalele outdoor

"Rezultatele sunt mai mult decât imbucuratoare. Ne arata ca suntem pe drumul cel bun in ceea ce priveste performanta, chiar daca din punct de vedere financiar si aici ma refer in primul rând la echipamentul sportiv, continuam sa avem probleme", a declarat cunoscuta artista plastica Geanina Ivu-Vlad, care indeplineste si functia de antrenoare a arcasilor bacauani prezenti la Cupa Europei Centrale. Urmatoarea competitie este Campionatul National pentru copii si juniori, care se va desfasura pe 25-26 august, chiar in Bacau.