18 aprilie 2024
SportTenis/Urmează Naționalele!

Tenis/Urmează Naționalele!

Prima ediție a Trofeului „Mizar” la tenis desfășurată în Bacău a fost o reușită. Competiția a impresionat în special prin turneul rezervat copiilor de 12 ani. Această categorie a fost inclusă în Circuitul Național FRT, iar învingătorul a primit nu mai puțin de 625 de puncte, un punctaj superior fiind posibil doar în cazul câștigării Campionatului Național. Totodată, Trofeul „Mizar” a fost și un excelent prilej de verificare înaintea Campionatelor Naționale Individuale de Vară. Primii care intră în luptă pentru titlul național sunt tenismenii categoriei 16 ani. CN U16 va începe luni, la Oradea, SCM Bacău avându-l ca reprezentant pe Bogdan Manole. După „sferturile” prinse la CN de Iarnă, Bogdan intenționează să ridice ștacheta. „Eu m-am pregătit cât am putut de bine în dorința de a cuceri o medalie. Ce va fi, vom vedea la fața locului”, a declarat tenismenul băcăuan după victoria de la Trofeul „Mizar”. „Avem speranțe, chiar dacă turneul se anunță greu. Din păcate, Bogdan Manole a scăzut puțin în clasament și nu figurează drept cap de serie, însă poate că nu confirmă toți cei din primii 8 și prindem un culoar mai bun. Bogdan este un băiat serios și poate face o figură frumoasă”, a declarat antrenorul SCM Bacău, Mihai Ciuntea. Imediat după Naționalele U16 se dă startul CN U14, care va avea loc la Cluj.