29 aprilie 2024
SportTenis: Din nou campion

Tenis: Din nou campion

Alexandru Manole (SCM Bacau) a câstigat "nationalele" de vara U14

Performanta reeditata! La cinci luni dupa ce a cucerit titlul "indoor", Alexandru Manole a câstigat campionatele individuale de vara desfasurate la Bucuresti. Finala a fost aceeasi din ianuarie, tenismenul bacauan reusind sa-l invinga inca o data pe liderul national actual si favoritul principal al turneului incheiat ieri in capitala, Sorin Iordache (Tenis Con Slobozia).

Drumul spre aur

In meciul pentru trofeu, Alexandru Manole a pierdut primul set (3-6), dar a revenit si a echilibrat situatia la "general" dupa un act arhivat cu 6-4. "Decisivul" a fost dominat cu autoritate de catre sportivul legitimat la SCM Bacau, care a incheiat conturile cu un categoric 6-1. Pe traseul spre finala, Manole i-a eliminat, in ordine, pe George Raducu (Poli Bucuresti, 6-1, 6-1), Ioan Abrudan (Cluj, 6-1, 6-4), Ioan Vidan (TC Prim, 6-3, 6-1), Calin Manda (Pitesti, 2-6, 6-0, 6-2) si Razvan Codescu (Poli Bucuresti, 6-0, 6-4).

Argint la dublu

Alaturi de titlul de la simplu, Alexandru Manole a urcat pe podium si pe tabloul de dublu, alaturi de Daniel Cozma (Curtea de Arges). Cei doi au ocupat locul secund dupa ce au cedat cu 3-6, 1-6 la Iordache / Manda. De la Bucuresti, Alex Manole si antrenorul Gabriel Ciuntea pleaca spre Mamaia pentru un turneu international U16. Rezultatele din acest an in recomanda pe tenismenul bacauan pentru participarea la Campionatele Europene Individuale (Cehia, 23-29 iulie). (D.P.)