16 iunie 2024
SportTenis / Cupa Moldosport, la final

Tenis / Cupa Moldosport, la final

Cea de-a treia editie a Cupei Moldosport la tenis a ajuns la final. Turneul bacauan de categoria 1 din calendarul Federa

tiei Române de Tenis a reunit la start 75 de sportivi, atrasi de nivelul ridicat al premiilor (5.400 dolari), in conditiile in care valoarea totala a competitiei a fost de 9.000 dolari. “Pentru luna octombrie, prezenta sportivilor a fost una neasteptat de mare, insa acest lucru se datoreaza, cu siguranta, premiilor puse in joc”, a declarat antrenorul bacauan Paul Ciulina, care a tinut sa evidentieze meritul covârsitor al presedintelui ACS Moldosport, Valentin Sumanaru.

Pe podiumurile de premiere au urcat mai multi tenismeni bacauani. Astfel, la categoria 10 ani feminin, Yasmina Orzata (CSS Bacau) a ocupat locul 2, in timp ce la 10 ani masculin a triumfat bacauanul David Perju (legitimat insa la Dinamo), care l-a invins in finala cu 6-1, 6-2 pe Matei Frunza (Giglio Iasi).

La 12 ani masculin, locul 1 a revenit lui Bogdan Manole (SCM Bacau), invingator in finala cu 4-6, 6-1, 6-2 in fata coechipierului sau Razvan Olaru. La 14 ani masculin, Petru Berdila s-a impus in ultimul act cu 6-0, 7-5 impotriva lui Nicolae Baciu (Tenis Star Piatra Neamt), iar la 16 ani masculin, Alin Balanescu (CS Moldosport) s-a clasat al treilea.

Premiul pentru debut a revenit tot unui bacauan: Cristian Sumanaru (Moldosport), care, la 7 ani, prezinta reale calitati.