24 aprilie 2024
SportTenis / Cupa DJST SCM Bacau: Ultimul turneu, primii câstigatori

Tenis / Cupa DJST SCM Bacau: Ultimul turneu, primii câstigatori

Rezultate care pot da roade

Cea de-a treia editie a Cupei DJST -SCM Bacau, turneu de tenis de categoria a doua, si-a desemnat ieri la prânz primii câstigatori. Festivitatea de premiere a fost deschisa de categoria 10 ani feminin, adjudecata de bacauanca Yasmina Orzata. “A fost un turneu foarte frumos. Sunt mândra de rezultatele mele si sper ca aceasta reusita sa dea roade in viitor”, a declarat sportiva de la CSS Bacau, care a marturisit ca meciul dificil a fost cel cu a doua clasata, Ioana Negraru, de la TC Livone. “Am facut mai multe greseli deoarece nu am fost chiar foarte atenta, dar, pâna la urma, am câstigat cu 6-3, 6-4, ocupând primul loc”, a mai spus Yasmina Orzata. Pe locul 3 la 10 ani fete s-a pozitionat focsaneanca Alexandra Ciurciumel, in timp ce locul 4 a revenit Dariei Toth (SCM Bacau).

Finala bacauana la 14 ani baieti

La 10 ani baieti, câstigator a fost ieseanul Rares Rosin, care s-a impus cu 6-1, 6-3 in finala disputata ieri contra lui Stefan Alistar, de la CSS Bacau. Cadrul acestei categoriii a fost completat de semifinalistii Mihai Cucu (CSS Bacau) si Tudor Magirescu (TC Bistrita). La 12 ani feminin, victoria a revenit nemtencei Theona Hanu, urmata in clasament de Andreea Ioana Botez (Tema Onesti) si Stefania Lazar, de la Giglio Onesti. La 14 ani feminin, turneu desfasurat in sah, pe podium au urcat, in ordine, Teodora Munteanu (SCM Bacau), Antonia Enasoaie (TCM Roman) si Mara Sechelariu (SCM Bacau), in timp ce la 14 ani baieti, câstigator a fost Petru Berdila (SCM Bacau), care a triumfat cu 6-3, 6-1 in finala jucata impotriva colegului sau de club Andrei Serbanescu.

Mentiune speciala pentru Costel Balasa

Astazi, in jurul orei 11.00, Baza Sportiva “SCM Bacau” va gazdui si festivitatea de premiere la celelalte categorii: 12 ani baieti, 16 ani, 18 ani si dublu. Organizatorii Cupei DJST -SCM Bacau s-au declarat multumiti de calitatea partidelor acestei competitii care pune practic punct turneelor tenisistice desfasurate in Bacau in sezonul 2012. “Cu toate ca numarul participantilor nu a fost unul foarte mare, tin sa remarc spectaculozitatea jocurilor. Ma bucur ca si vremea a tinut cu noi, iar lucrurile s-au desfasurat conform graficului”, a declarat directorul turneului, Mihai Ciuntea, care a avut o mentiune speciala si pentru arbitrul Costel Balasa, spitalizat in cursul zilei de duminica: “Un merit esential in ceea ce priveste buna desfasurare a turneului ii apartine domnului Balasa, caruia ii dorim multa sanatate”.