27 aprilie 2024
SportTenis / Cupa DJST - SCM Bacau: Punct si de la capat

Tenis / Cupa DJST – SCM Bacau: Punct si de la capat

Mai putini, dar mai buni

Editia din acest an a Cupei DJST -SCM Bacau a ajuns la final. Dupa ce marti la prânz au urcat pe podium primii laureati ai competitiei, ieri a fost rândul categoriilor 12, 16 si 18 ani masculin sa-si premieze invingatorii. Tot ieri au fost recompensate si primele trei perechi clasate in proba de dublu. “Un turneu reusit, nu neaparat ca numar de participanti, ci mai ales ca spectaculozitate a meciurilor. Probabil ca daca am fi «tras» turneul ceva mai devreme ca data calendaristica, am fi avut mai multi tenismeni prezenti, dar cred ca s-ar fi pierdut din calitatea jocurilor. Ne bucuram ca totul a decurs bine si speram ca la anul participantii sa fie la fel de multumiti de organizare”, a pus punctul pe i directorul turneului, Mihai Ciuntea.

Un câstigator cam… uituc!

Festivitatea de premiere a fost deschisa de categoria 12 ani masculin, “categoria cu cei mai multi spectatori”, asa cum a definit-o Mihai Ciuntea. Locul intâi a revenit lui Bogdan Manole (SCM Bacau), invingator cu 6-2, 6-3 in finala disputata in compania colegului sau de club, Razvan Olaru, in timp ce locul 3 a fost ocupat, de asemenea, de un bacauan: Catalin Nita. Adversari in finala, Manole si Olaru au facut pereche in proba de dublu, pe care au incheiat-o cu un onorant loc 3. “La simplu nu a fost deloc… simplu; chiar daca scorurile au fost mici, eu m-am batut de fiecare data cu adversarii. Cel mai greu meci? Cu Olaru Razvan”, a declarat Bogdan Manole, care a recunoscut, la modul cel mai simpatic, ca era cât pe ce sa rateze premierea de la dublu: “Fiind practic la debut, uitasem ca trebuie sa urc pe podium si la dublu”.

Berdila, aproape de bis

Finala de la 16 ani, ce a tras practic cortina peste turneul bacauan, a fost revendicata de Flavian Butnaru, in tie-break, in fata pietreanului Nicolae Baciu. Pe locul trei la aceasta categorie s-a plasat Stefan Casuneanu (CSM Onesti), in timp ce pozitia a patra a fost adjudecata de Sabin Saveluc (SCM Bacau). La 18 ani, unde s-a desfasurat un turneu in sah, invingator a fost Tudor Diaconu (SCM Bacau), urmat, in ordine, de colegii sai de club: Tudor Burghelea, Vlad Draghici si Stefan Vasilache. In fine, la dublu, perechea Andrei Serbanescu – Stefan Casuneanu a câstigat cu 6-3, 6-2 finala disputata in fata lui Petru Berdila si Stefan Costea. In felul acesta, Petru Berdila a ratat posibilitatea unui bis simplu-dublu. “La dublu, am condus la inceput, insa adversarii au intors apoi rezultatul. Pacat, pentru ca mi-as fi dorit sa câstig ambele finale”, a spus Berdila.

Racheta, la fel ca si condeiul?

Aceasta editie a Cupei DSJT – SCM Bacau, turneu de categoria a doua, pune punct competitiilor tenisistice de anvergura organizate in 2012 de orasul nostru. Dar, vorba cântecului, sfârsitul nu-i aici deoarece turneele bacauane din 2012 isi vor gasi un apendice in Cupa Presei la tenis. “E un turneu de traditie, la care nu numai ca nu vrem sa renuntam, dar incercam sa-l imbunatatim de la un sezon la altul. Suntem convinsi ca si editia din acest an a Cupei Presei va fi la inaltime, iar ziaristii vor demonstra ca mânuiesc racheta cel putin la fel de bine ca si condeiul”, a sunat provocarea pe care antrenorul SCM Bacau, Mihai Ciuntea, a lansat-o inca de pe acum jurnalistilor bacauani.