20 aprilie 2024
SportTenis: Ana Maria Chiriță, învingătoare la Buzău

Tenis: Ana Maria Chiriță, învingătoare la Buzău

Jucătoarea de tenis Ana Maria Chiriță și-a trecut în palmares un nou succes. Băcăuanca a triumfat la ediția a cincea a Cupei „Fieraria” derulată recent, la Buzău. La competiția inclusă în Circuitul Național FRT, Ana Maria Chiriță s-a impus atât în proba de simplu, cât și la dublu la categoria 14 ani.

Cotată drept favorita numărul 4, sportiva în vârstă de 13 ani legitimată la Clubul Sportiv Școlar Bacău și-a adjudecat turneul de simplu fără set pierdut. Chiriță a trecut, în ordine, de Jaqueline Istifan, cu 6-0, 6-0, de Sonia Butuc Cerchez, cu 6-3, 6-2 și de Anastasia Prda cu 6-2, 6-2, pentru ca, după succesul cu 6-1, 6-2 din semifinale, contra favoritei 2, Iulia Maria Buculei (Mircea Eliade București), să o învingă în finală și pe favorita 1, buzoianca Alexia Ioana Tatu, cu scorul de 6-4, 6-4.

La dublu, Ana Maria Chiriță a făcut pereche cu învinsa sa din finala de simplu, Alexia Tatu, parcursul, unul mult mai scurt de această dată, bifând victoria din semifinale, 6-0, 6-1 contra cuplului Mărioara/ Pavel, respectiv cea din finală, cu 6-1, 6-2, contra lui Buculei/ Marcu.

Succesul de la Buzău continuă rezultatele bune obținute în acest an de Ana Maria Chiriță, ajunsă în semifinalele altor două turnee din Circuitul Național FRT: Cupa Conest, derulată la Iași, în luna mai, la care a pierdut în fața câștigătoarei comeptiției, Maria Bănulescu (1-6, 6-3, 7-10) și Trofeul Tennis Performance, de la București, unde a fost oprită în drumul spre finală de Alexia Tatu (4-6, 1-6).

Ana Maria Chiriță a luat startul, în luna mai, și la Campionatul Național de Vară Under 14 de la București, unde a fost eliminată, însă, în primul tur, de favorita 2 Anamaria Oana.