28 aprilie 2024
SportȘtiința, tot pe zero. Dar cu un plus

Volei feminin/ Divizia A1

Știința, tot pe zero. Dar cu un plus

Sâmbătă, în penultima etapă a sezonului regulat din cadrul Diviziei A1 la volei feminin, Știința Bacău a pierdut cu 0-3 (-11, -23, -16) acasă, în fața Voluntariului. Pentru băcăuance fost a 21-a înfrângere fără set luat din 21 de partide jucate în campionat. Un bilanț care vorbește de la sine despre parcursul și situația echipei antrenate de Cătălin Știrbu.

Și totuși, în partida cu CSO Voluntari 2005, Știința a înregistrat un plus, oferind fanilor săi cel mai bun set al sezonului. E adevărat, un set (al doilea al întâlnirii) pierdut și el, dar un set cedat greu, cu 23-25, după ce gazdele au condus cu 9-4, 17-11 și 18-15. La fel de adevărat este că echipa oaspete antrenată de Giovanin Caprara și-a menajat piesele grele (Todorova, Lazarovic, Casanova, Van de Vyver), dar asta nu scade meritele studentelor care, la ultima prezență în fața propriilor susținători în sezonul regulat, au ținut să-și depășeasă limitele de „lanternă roșie”.

Iar generosul public băcăuan a răsplătit eforturile echipei de suflet, aplaudând și debutul în A1 acasă al Ilincăi Boboc, și spectaculoasele intervenții din apărare ale unei alte voleibaliste-baby, Francesca Hînganu-Marian, și dorința Darlenei Ramdin și a Ilincăi Știrbu (principalele realizatoare ale Științei) de a câștiga, în sfârșit, primul set stagional.

Nu a fost să fie. Rămâne de văzut ce se va întâmpla și în ultima etapă, cea de pe terenul Argeșului și, mai ales, în play-out, contra Constanței, luna viitoare. Știința: Natalia Preda 6 puncte (Iulia Matanie 1), Darlene Ramdin 12, Ilinca Știrbu 9 , Teodora Sabloschi 1 (Ilinca Boboc, Francesca Hînganu-Marian), Sabina Hantău 2, Karina Gorbe 2 (Nadia Staicu 4), Alexandra Ion- libero.