15 mai 2024
SportStiinta MD Bacau - CSU Suceava 26-19 (12-9)

Stiinta MD Bacau – CSU Suceava 26-19 (12-9)

La o saptamâna distanta de la infrângerea suferita in Supercupa României, in fata campioanei HCM Constanta, Stiinta MD Bacau a sustinut primul meci din Liga Nationala, in compania celor de la CSU Suceava.

A diferit doar rezultatul, studentii impunându-se de data aceasta cu 26-19. Calitatea jocului a ramas insa una modesta, gazdele acuzând, o data in plus, dificultati de exprimare atât in atac, cât si in aparare.

Desi in vara au riscat retragerea din campionat, sucevenii s-au prezentat la Bacau cu multa ambitie si cu un joc avântat, care le-a asigurat avantajul pe tabela pâna in minutul 12. Echilibrul a domnit apoi pâna in min. 20 (7-7), dupa care plusul de maturitate si de gabarit al gazdelor au facut ca Stiinta sa intre la vestiare cu un avantaj de trei goluri.

Disparitia din joc a sucevenilor timp de aproape zece minute din mitanul secund, coroborata cu eficacitatea lui Rotaru si, ulterior, cu interventiile notabile ale lui Raducu Tamas au facut ca vice-campioana sa se impuna in final cu 26-19.

“Sunt ingrijoratoare acele foarte multe greseli pe care le facem, indeosebi cele de ordin tehnic. Trebuie sa gestionam fazele cu mai multa luciditate; acest lucru ne-a facut sa suferim atât in partida cu Suceava, cât si in meciurile de pregatire. Suceava a prezentat un handbal bun, iar noi nu”, a punctat antrenorul Stiintei MD, Colin Voica.

Stiinta MD: Tevzadze (4 interventii), Tamas (12 interv.), Selaru – Ghita (7 goluri marcate), Rotaru (7), Tarâta (3), Johansson (3), Bondar (2), Iancu (1), Ramba (1), Paunica (1), Dospinescu (1), Fenici, Celestin, Da Silva, Carali.

CSU Suceava: Spiridon (13 interventii), V. Tcaciuc, Ilii – Târzioru (9), Sandu (5), Rosu (2), Petrea (1), Dumitras (1), I. Tcaciuc (1), Olariu, Burlacu.