4 mai 2024
SportȘtiința II Bacău s-a calificat la turneul final al Cupei României

Știința II Bacău s-a calificat la turneul final al Cupei României

Știința Municipal Dedeman II Bacău, ”satelitul” vicecampioanei României la handbal masculin, s-a calificat în turneul final al Cupei României, învingând într-o dublă manșă echipa HC Argeș Pitești.

La trei zile după ce și-au surclasat, pe teren propriu, adversarii în primul joc oficial din 2014, scor 40-23 (22-10), divizionare secundă din Bacău, condusă de pe margine de antrenorul Bogdan Voica, a predat duminică o nouă lecție de eficacitate și în partida retur de la Pitești, câștigând cu rezultatul de 32-22 (20-10).

”Studenții” au dictat tonul partidei de la bun început, până la pauză reușind să înscrie dublu față de gazde. În repriza a doua, pe fondul folosirii în joc a întregului lot, oaspeții au fost mai puțin atenți în atac ori încercând finalizări spectaculoase. Singurul care a jucat constant de-a lungul întregii partide a fost portarul Valeriu Erhan, deși la încălzire suferise o entorsă.

Astfel, cu scorul general de 72-45, “satelitul” vicecampioanei și-a câștigat dreptul de a evolua în faza finala din competiția ”surprizelor”.

Știința Municipal Dedeman II Bacău a aliniat la Pitești pe Erhan, Bobeica — M. Bujor (5 goluri), G. Bujor (5), Vârtic (5), Bulov (5), Zacaciurin (4), Rață (3), Beleaev (2), Carali (1), Stoian (1), Moisă (1), Butnaru, Liță.

”Am rulat tot lotul după pauză, calificarea fiind asigurată. Pentru turneul final ne dorim o prezență cât mai bună și satisfăcătoare ca performanță, fiind prima noastră calificare. Deci vom încerca să prestăm un joc dezinvolt, curajos, peste nivelul a ceea ce am arătat la început de sezon. Jucătorii au și o motivație în plus, dorința de accede în meciurile primei echipe a Științei, care se luptă pentru titlul național”, a declarat pentru AGERPRES antrenorul Bogdan Voica.

Turneul final al Cupei României se va desfășura în perioada 26 februarie — 2 martie cu participarea a 16 echipe, cele 12 din Liga Națională și 4, între care și Știința II Bacău, venite din calificări.

Tragerea la sorți, localitatea și orele de desfășurare nu s-au stabilit încă de Federația Română de Handbal. AGERPRES