24 aprilie 2024
SportŞtiinţa Bacău s-a calificat în semifinalele Cupei CEV

Ştiinţa Bacău s-a calificat în semifinalele Cupei CEV

Ştiinţa Bacău a reuşit o calificare spectaculoasă în sferturile de finală ale Cupei CEV la volei feminin, marţi seara, după ce a învins formaţia olandeză Sliedrecht Sport cu scorul de 3-0 (25-20, 25-21, 25-22), în deplasare, în returul optimilor competiţiei.

Ştiinţa s-a impus la Sliedrecht într-o oră şi 8 minute, după ce în prima manşă câştigase doar cu 3-2.

Denisa Adriana Rogojinaru a fost cea mai bună jucătoare a echipei antrenate de Florin Grapă, cu 17 puncte, Ana Cristina Cazacu a contribuit cu 12 puncte, iar Georgiana Faleş cu 9. De la gazde s-au remarcat Fleur Savelkoel, 12 puncte, şi Brechtje Kraaijvanger, 10 puncte.

Meciul a fost arbitrat de bulgăroaica Milena Lazarova-Peeva şi de unguroaica Agnes Batkai-Katona.

În sferturi, Știința Bacău va întâlni învingătoarea din dubla Asterix Avo Beveren (Belgia) și Olomouc (Cehia). În tur, cehoaicele au învins în deplasare cu 3-0, iar returul e programat joi, la Olomouc.

Ştiinţa Bacău este a doua echipa din România care se califică în sferturile Cupei CEV. Volegi Alba Blaj a învins și în deplasare echipa cehă VK Prostejov, cu 3-0, și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei CEV. Acolo va da peste Galatasaray.