29 martie 2024
SportȘtiința Bacău - Medicina Târgu-Mures 3-0 (13, 18, 17)

Volei feminin/ Divizia A1

Știința Bacău – Medicina Târgu-Mures 3-0 (13, 18, 17)

Etapa a opta a Diviziei A1 la volei feminin a adus cea de-a șaptea victorie în contul Științei Bacău. Și, ca și în precedentele situații, succesul a fost obținut la scor de 3 puncte.

Sâmbătă, studentele au trecut cu 3-0 (13, 18, 17), de tânăra echipă a Medicinei Târgu-Mureș, la capătul unui meci în care oaspetele nu s-au aflat nici măcar o dată în avantaj.

Asta nu înseamnă că Medicina (în rândul căreia s-a detașat promițătoarea Elizabeth Varga) nu a avut și unele tresăriri de orgoliu. În setul de debutul, pe serviciul lui Varga, Medicina a întors de la 2-6 la 7-6.

Iar în parțialul secund, mureșencele s-au apropiat la 20-17, înainte de a cedat cu 25-18.

În rest, însă, Știința a oferit putin spațiu de manevră adversarei. A câștigat primul set la 12 puncte diferență, pe seria lunga de servicii foarte bune a Melindei Sipoș, pentru ca în celelalte două acte, încheiate la o diferență ceva mai mică, să-și permită și luxul unor greșeli neforțate.

„Chiar dacă adversarul nu ne-a întrebuințat foarte tare, am jucat serios și am demonstrat că avem valoare”, a declarat antrenorul Științei, Florin Grapă. Aflată în continuare pe locul 3 al clasamentului, Știința se pregătește pentru derby-ul de pe terenul campioanei Alba Blaj, programat sâmbătă, 2 decembrie, de la ora 15.30 (n direct pe Digi). Pâna atunci, miercuri (de la ora 17.00) și joi (15.30), Știința va juca acasa cu „U ” Cluj în „sferturile” Cupei României.

Contra Medicinei, băcăuancele au evoluat în formula: Ciocian (Kapelovies), Lupa (I. Radu), Cazacu, Dancu (Sipoș), Faleș, Rogojinaru (Filipaș, Berdilă), Albu- libero.