16 mai 2024
SportȘtiința, aproape de primul set câștigat

Volei feminin/ Divizia A1

Știința, aproape de primul set câștigat

Băcăuancele au pierdut cu 3-0 la Constanța, însă, după un prim parțial adjudecat de gazde la nu mai puțin de 15 puncte diferență, au cedat greu, în prelungiri, cu 29-27, actul secund. Și ultimul set a fost destul de echilibrat, echipa de pe Litoral impunându-se cu 25-22

Cum se spune în astfel de situații? Au jucat ca niciodată, au pierdut ca întotdeauna. Voleibalistele Științei Bacău au contabilizat sâmbătă a 16-a înfrângere din tot atâtea etape în Divizia A1, cedând pe terenul celor de la CSM Constanța. Și tot cu 3-0. De data aceasta, însă, studentele au fost aproape de a sparge gheața.

Și de a pescui din mare primul set stagional câștigat. Din păcate, nu a fost să fie. Dar, la cum a început partida de la Constanța, ne așteptam la tot ce e mai rău. Actul de debut a fost un adevărat masacru, gazdele câștigând cu 25-10, după ce s-au parcurs în mare viteză borne precum 14-2, 18-5 sau 22-8.

Parțialul secund a fost cel mai strâns și, evident, cel mai palpitant disputat de Știința în actualul sezon. Depășind șocul din actul-uvertură, formația lui Cătălin Știrbu s-a distanțat mai întâi la 15-10 și apoi la 17-13 înainte ca formația dobrogeană să puncteze de șapte ori la rând și să treacă în avantaj cu 20-17. Ceea ce părea, din acel moment, o simplă formalitate pentru constănțence s-a transformat într-o luptă spectaculoasă ce a durat, în total, 31 de minute.

Pe fondul serviciului (unul greșit de câtre Manolachi și următorul finalizat cu un as de Ramdin) s-a ajuns la 20-19, pentru ca apoi să se meargă cap la cap până în prelungiri. CSM Constanța a avut mai multe mingi de set, însă Știința, cu o apărare bună condusă de libero-ul Alexandra Ion, a rezistat până la 27 egal, atunci când o eroare a Nataliei Preda și un serviciu reușit al Alexandrei Spînoche au adus victoria echipei pregătite de Florin Voinea.

Nici actul al treilea nu a fost unul neapărat rău pentru băcăuance, chiar dacă Stanchulova (principala realizatoare a întâlnirii, cu 13 puncte pentru un procentaj de 58%), a avut grijă să țină de data aceasta situația sub control. Condusă cu 11-6, și 12-7, Știința a avut meritul de a egala prin Matanie la 16, însă CSM Constanța s-a distanțat din nou: 20-17 și 24-19. La acest din urmă scor, oaspetele au punctat de trei ori consecutiv prin Gorbe, Ramdin și Cloșcă, dar nu a mai fost loc pentru încă un miracol, deși…

Deși punctul final, de 25-22, a fost obținut cu destul de noroc de gazde, Ilinca Știrbu anticipând greșit atacul Marilenei Puică la o minge ce s-ar fi dus în aut. Oricum, chiar dacă a pierdut la Constanța, contra probabilei adversare din play-out, Știința Bacău, în formula Natalia Preda (Iulia Matanie 3 puncte), Darlene Ramdin 11 (Nadia Staicu 1, Ștefania Munteanu), Sabina Hantău 5, Raluca Cloșcă 8, Ilinca Știrbu 7, Karina Gorbe 12 și libero-ul Alexandra Ion se poate consola cu două dintre cele mai reușite seturi de până acum. Dacă poate fi vorba un nou început, asta rămâne, în schimb, de văzut.