29 martie 2024
SportSimona Halep, învingătoare la Roland Garros!

Simona Halep, învingătoare la Roland Garros!

Primul Grand Slam pentru numărul 1 mondial în tenisul feminin, Simona Halep! După trei finale pierdute, a patra a fost cu noroc pentru Halep.

Românca și-a adjudecat sâmbătă turneul de la Roland Garros, învingând-o în ultimul act pe americanca Sloane Stephens, locul 10 în iearhia WTA.

Deși Stephens a câștigat primul set cu 6-3, Simona a reușit o revenire de senzație, în ton cu prestația generală avută în această ediție a turneului parizian.

Sportiva noastră s-a impus cu 6-4 în actul secund, ducând finala în decisiv, unde a înregistrat un adevărat tur de forță, scor 6-1.

Halep intră astfel în rândul marilor campioni triumfători de Grand Slam, își securizează poziția de lideră și, cu un cec de 2,7 milioane de dolari, își urcă veniturile la peste 24 de milioane de dolari.