18 aprilie 2024
SportSi-au luat punctele inapoi / FC Botosani - Petrolul Moinesti 2-3

Si-au luat punctele inapoi / FC Botosani – Petrolul Moinesti 2-3

FC Botosani (3-5-2): C. Mihai – Sevaciuc, O. Ciobanu, Letos – D. Apostol (31 Grigoruta), Rachieru (31 Colban), Ivasca, Suleap, Horovei – Gherine, Gavrilescu (67 M. Matei). Antrenor: Mihai Ciobanu. Eliminari: Gherine (69 – doua galbene). Petrolul Moinesti (4-5-1): F. Anton – L. Munteanu, M. Neculai, Dragomirescu, D. Chiriac – A. Moldoveanu, Tismanaru, L. Toma, S. Popa, Dobirceanu (79 Jipa) – Ursu (90+2 Dura). Antrenor: Dan Motei. Arbitru: Felix Mihai (Galati) Asistenti: Mihai Artenie (Vaslui) si Daniel Hulubei (Vaslui). Filmul golurilor 0-1, min. 10: Centrare de le partea stanga, Chiriac reia cu capul din 6 metri 0-2, min. 19: Ursu scapa singur spre poarta, golul fiind doar o formalitate 1-2, min. 46: Hentul din marginea careului oaspetilor este mutat in zona de pedeapsa de catre tusier, transforma Ivasca lovitura de la 11 metri 2-2, min. 65: Colban executa perfect o lovitura libera de la 25 metri 2-3, min. 90+2: Tismanaru scapa pe contraatac si ingroapa Botosaniul.

Dan Motei a avut inspiratie. L-a titularizat pe Tismanaru in locul lui Arama si a adus trei puncte din deplasarea de la Botosani. Juniorul Tismanaru, fiul fostului fotbalist al Sport Club Bacau din anii &#821680, a reusit sa inscrie golul trei al moinestenilor, gol ce a adus trei puncte echipei antrenate de Dan Motei si Giani Florian. De altfel, disputa de la Botosani a fost la indemana oaspetilor. In minutul 19, scorul era favorabil moinestenilor. Chiriac si Ursu au punctat pentru oaspeti, luandu-i prin surprindere pe botosaneni. La pauza, scorul era de 2-0 in favoarea Petrolului Moinesti. La reluare, in chiar primul minut, FC Botosani primeste o lovitura de pedeapsa, Ivasca transformand cu precizie: 1-2. Gazdele prind curaj dupa aceasta reusita si forteaza egalarea. Egalare care vine in minutul 65, atunci cand Colban a executat cu maestrie o lovitura libera din afara careului. Moinestenii par sa piarda tot mai mult teren, insa vine eliminarea lui Gherine in minutul 69, care vede al doilea galben. Moment prielnic pentru moinesteni care simt ca pot castiga la Botosani. Chiar izbutesc acest lucru in minutele de prelungire prin Tismanaru, scapat singur pe contraatac. Petrolul Moinesti castiga la Botosani si isi recupereaza punctele cedate acasa cu Precizia Sacele.Scris de Cristi SAVA