28 aprilie 2024
SportSCM Bacăul, din nou locul 1 la box

SCM Bacăul, din nou locul 1 la box

Ca de obicei, lotul coordonat de antrenorul Relu Auraș se situează printre primele la competițiile naționale. De data asta, a fost chiar locul 1, la Cupa României Juniori, desfășurată la Drobeta Turnu Severin.

Pentru noi, Renato rămâne de aur

Concret, Bacăul a cucerit 1 medalie de aur, 2 medalii de argint și 2 medalii de bronz. Cu precizarea că una dintre medaliile de argint trebuia să fie aur. Cea a lui Renato Nica, la cat. 60 kg. El l-a întâlnit în finală pe un dinamovist, campion european de Cadeți. A fost un meci grozav, de înalt nivel! Nica a câștigat prima repriză cu 4-1, pe cea de-a doua cu 3-2, iar în ultima și-a permis o relaxare.

Dar arbitrii, i-au acordat bucureșteanului un 5-0, suprinzător, ca să nu spunem altfel. Dar asta nu-i poate influența  pe  cunoscători, așa că poziția lui Renato Nica în lotul de juniori pentru Campionatele Europene  nu este în primejdie, dată fiind victoria sa în importantul Dracula Open, de la Ploiești, și faptului că este deținător al unei medalii europene de bronz, cucerite în 2023.

Medalii  meritate, muncite din greu

Cupa României s-a bucurat de o participare masivă, zeci  de cluburi, sute de participanți, cu tablouri de concurs începând de la 1/16-mi! De fapt, este în nota ultimilor ani, boxul revigorându-se rapid, o dată ce României i-au fost ridicate interdicțiile internaționale. Astfel, oricare boxer care a cucerit aurul sau argintul a fost nevoit să dispute 4 sau 5 meciuri.

Cinci a disputat Andrei Jgheban, care a dominat  într-o manieră clară categoria 54 kg, cucerind aurul. Tot cinci, Renato  Nica, la 60 kg, am vorbit despre el. Patru partide cu o evoluție remarcabilă au fost pentru Alexandru Cucu, la 66 kg – medalie  de argint. Câte trei evoluții notabile pentru medaliile de bronz ale lui Alin Orlinzky (cat. 57 kg) și Iulian Bulețică (cat. 57 kg).

Auraș ține steagul sus

Știința și experiența lui Relu Auraș și-au spus cuvântul încă o dată. Cu precizarea că era de așteptat, deoarece valoarea lotului băcăuan el a creat-o prin antrenamente foarte bune, exigente, zilnice, venind în continuarea altor competiții de succes.

Și a fost și un succes al întregului club, deoarece directorul Ion Șarban a susținut secția și la această competiție, la fel ca la celelalte care au adus mândrie clubului SCM Bacău.

„Nu avem timp să stăm. Pe 8 aprilie, urmează Cupa României Cadeți, la Brăila. Dar trebuie pregătite corespunzător Campionatele Europene de Juniori din iunie, acolo unde cel puțin doi boxeri ai noștri au un cuvințel de spus, pentru că, până acum, și-au cucerit acest drept”, ne-a declarat Relu Auraș.