17 mai 2024
SportSarituri in apa / CE juniori: Cerc inchis

Sarituri in apa / CE juniori: Cerc inchis

Dupa Mara Aiacoboae, Catalin Cozma a ocupat tot locul al IV-lea in finala probei de platforma 10 metri

Juniorii bacauani care au reprezentat România la "europenele" de la Graz s-au plasat pe aceleasi locuri in finalele in care au evoluat. Miercurea trecuta, in ziua inaugurala a concursului din Austria, Mara Aiacoboae (SCM) a ocupat pozitia a IV-a la plaftorma, rezultat tras la indigo de Catalin Cozma duminica in ultima reuniune competitionala. In preliminarii, sportivul pregatit de Adrian Gavriliu a terminat pe 8 (431,45 p.), imbunatatindu-si in schimb evolutia in finala. Astfel, Cozma a avansat pe 4, acumulând 521,75 puncte, in timp ce podiumul a fost ocupat de Maxym Dolgov (Ucraina, 573,55 p.), Igor Myalin (Rusia, 544,60 p.) si Maxim Popkov (Rusia, 528,85 p.). Pentru juniorul de 16 ani, acesta este cel mai bun rezultat inregistrat intr-un campionat european. Mara Aiacoboae a fost vicecampioana continentala in 2009 si 2011.