28 aprilie 2024
SportSă spargem gheața!

Volei feminin/ Divizia A1

Să spargem gheața!

Sâmbătă, în etapa a noua a Diviziei A1, voleibalistele CSM-Știința Bacău au posibilitatea (și obligația) de a obține prima victorie stagională.

De la ora 15.00, gruparea antrenată de Vicențiu Dumitrescu și Crina Bălțatu vor întâlni, pe teren propriu, pe U NTT Data Cluj, principala contracandidată la evitarea ultimului loc, singurul care duce în Divizia A2.

Înaintea partidei din Sala Sporturilor „Narcisa Lecușanu”, CSM Știința și U NTT Data Cluj au aceeași linie de clasament, cu opt înfrângeri din opt posibile și set-averaj 1-24, însă coeficientul de punctaj (0,691 față de 0,621) premiază echipa băcăuană. CSM-Știința vine după înfrângerea de miercuri seara, 1-3 (-13, 22, -20, -15) suferită acasă, în fața Argeșului, în prima manșă din faza inaugurală a Cupei României.

În formula C. Radu (Preda 2 puncte), Stanciu 9 (Staicu), Berdilă 13, Bordea (Cheluță), Grama 8, Ordeanu 8, Podină- libero (Al. Ion- libero), băcăuancele s-au remarcat doar prin revenirea din parțialul 2, când, conduse cu 1-6, au basculat rezultatul în favoarea lor până la victoria 25-22 (primul set adjudecat sezonul acesta acasă) și prin come-back-ul din actul al treilea, atunci când, deși au egalat la 19, după 17-13 pentru piteștence, au fost învinse la o diferență de cinci puncte. Sigur, sâmbătă e nevoie de mult mai mult, dar, lucru la fel de sigur, nici U Cluj nu este la nivelul Argeșului.