17 mai 2024
HomeSportPopovici și-a depășit obiectivul în Polonia: A terminat pe locul 5 deși...

Popovici și-a depășit obiectivul în Polonia: A terminat pe locul 5 deși își stabilise ca țel locul 12

Costa Popovici a devenit un nume de referință în lumea săritorilor de mare înălțime. După ce a obținut titlul mondial în cadrul competiției de la Fort Lauderdale și a câștigat două etape din Red Bull Cliff Diving World Series la Boston și Paris, Popovici a continuat să impresioneze la Jocurile Europene de la Cracovia-Malopolska.

Acest sportiv extraordinar abordează atât săriturile de la mare înălțime, cât și cele clasice, ceea ce îl diferențiază de alți săritori din lume. La competiția din Polonia, Popovici a concurat pe platforma de 10 metri și a reușit să se claseze pe locul 5, în ciuda concurenței acerbe cu reprezentanți de top din Marea Britanie, Germania, Italia și Ucraina.

Proba de platformă de la 10 metri a fost dominată de Timo Barthel din Germania, care a obținut un punctaj impresionant de 435,40 puncte. Pe locurile următoare s-au situat Robbie Scot Lee din Marea Britanie, Riccardo Giovannini din Italia și Benjamin Cutmore din Marea Britanie. Constantin Popovici a obținut un punctaj excelent de 398,90 puncte și s-a luptat până în ultima clipă pentru o medalie. Performanța sa a fost cu atât mai remarcabilă, având în vedere că a realizat trei sărituri cu un coeficient de dificultate de 3,6, fiind al doilea cel mai mare coeficient în întregul concurs.

Curajul și pasiunea pentru risc sunt două trăsături definitorii ale lui Popovici, iar performanța sa la Jocurile Europene demonstrează încă o dată determinarea și dedicarea sa în acest sport. Obiectivul realist al său pentru această competiție a fost doar calificarea în finala de 12, iar locul 5 obținut poate fi considerat o depășire a așteptărilor inițiale.

Constantin Popovici și antrenorul său, Adrian Gavriliu, vor părăsi Polonia și se vor îndrepta spre Italia, unde va avea loc a treia etapă a Red Bull Cliff Diving World Series pe data de 2 iulie.

Popovici își propune să ocupe locul întâi în această competiție, un obiectiv la fel de realist precum cel anterior.