24 aprilie 2024
SportPolitehnica Timișoara- CSM Bacău 27-22 (12-9)

Politehnica Timișoara- CSM Bacău 27-22 (12-9)

Tânăra echipă de handbal masculin a CSM Bacău părăsește Cupa României. Și o face cu fruntea sus. După superba calificare în „sferturi”, obținută la loviturile de departajare, în dauna prim-divizionarei Dunărea Călărași, gruparea antrenată de Gabi Armanu s-a înclinat sâmbătă, la Timișoara, în fața vice-lidereei Ligii Zimbrului, Poli.

Băcăuanii au început curajos, conducând cu 5-3 in minutul 13 și fiind egalați la 9 cu patru minute înainte de finalul primului mitan. Pauza a găsit însă gazdele la trei goluri distanță, scorul reprizei de debut, 12-9, fiind stabilit de un ex-băcăuan, Fenici. În partea secundă, plusul de experiență și de valoare al gazdelor și-a spus cuvântul. Cu vârf și îndesat.

Poli Timișoara s-a distanțat la 16-10 și, în ciuda faptului că a rămas la un moment dat cu numai trei jucători de câmp din cauza eliminărilor, reduta violetă a rezistat. CSM Bacău nu a reușit să profite de tripla superioritate numerică, iar ratările lui Juverdianu au privat oaspeții de un come-back, care ar fi dat un plus de spectaculozitate întâlnirii.

Timișoara s-a dus la 23-15, însă CSM Bacău a ripostat prin golurile lui Drăgan și prin punctul de final al golgheterului Hanțaru, care a fixat scorul în dreptul unui 27-22 rezonabil. Singura divizionară secundă calificată în „sferturi” lasă o impresie bună în ultimul meci al anului și ne face să credem că, din a doua jumătate a lui 2018, meciurile cu Dunărea Călărași sau Poli Timișoara vor fi și mai spectaculoase și nu vor veni doar prin intermediul Cupei României.

Poli Timișoara: Vâlceanu- Marjanovic (11 goluri), Câmpan (6), K. Milosevic (3), V. Milosevic (3), Hrimiuc (1), Fenici (1), Orbovic (1), Șania (1), Păiuș, Neamțu, Ștefan.
CSM Bacău: Rusu, Freiwald- Hanțaru (7 goluri), Drăgan (6), Broască (3), Dumitriu (3), Gal (1), Cotinghiu (1), Ionescu (1), Păunică, Juverdianu, Atănăsoaei, Dima, Burbulea, Păunescu.