26 aprilie 2024
SportPerformanțele sportivilor din cadrul CSM Moinești continuă

Performanțele sportivilor din cadrul CSM Moinești continuă

În perioada 26 iunie 2021-3 iulie 2021, s-a desfășurat la clubul SV Reinickendorf 1896 din Berlin-Germania, sub organizarea Tennis Europe, turneul internațional de tenis de câmp „Berlin Internationals”, competiție de categoria a II-a din calendarul Tennis Europe, nivel 14 ani.

La această competiție, unde tabloul de calificări a avut 48 de sportivi, a fost prezent și Urzică Sergiu-Constantin, legitimat al clubului CSM Moinești, care a câștigat turneul în cadrul probei de dublu masculin, alături de Todoran Matei de la clubul Radu Hărnut din Cluj, aceștia învingând în finală perechea Maltsev, Zemla din Rusia, respectiv Polonia cu scorul de 6-3, 2-6, 11-9 în maxi tie-break.

Performanță notabilă pentru Sergiu Urzică a fost și la proba de simplu prin calificarea în sferturile de finală ale tabloului principal, unde a pierdut cu 6-1, 6-4 de la Zangar Nurlanuly din Kazastan, după ce în optimile de finală l-a eliminat pe grecul Iraklis Kalanov, favoritul numărul 2, cu scorul de 6-4, 3-6, 10-1. Sportivul antrenat de Ciocan Brian-Mihai este cu un an mai mic decât majoritatea jucătorilor participanți la această competiție.”